لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۴۰

«خروج کامل قوای امریکا از افغانستان دست آورد ها را برهم خواهد زد»


دیلی تلگراف
روزنامهء دیلی تلگراف چاپ بریتانیا در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان «خروج کامل قوای امریکا از افغانستان دست آورد های مبارزه علیه القاعده و طالبان را برهم خواهد زد.»

روزنامه از قول لوی درستیز قوای امریکا جنرال مارتین دمپسی نوشته است که می گوید، نیرو های امنیتی افغانستان با وجود میلیارد ها دالر کمک و حمایت از سوی جامعه بین المللی، بعد از 13 سال هنوز هم با مقاومت سر سخت مخالفین مسلح روبرو می باشند.

به نوشته روزنامه، جنرال دمپسی همچنان گفته است، این خیلی مهم می باشد که بعد از خروج قوای محارب بین المللی از افغانستان، یک حکومت فعال در این کشور به میراث گذاشته شود و یک اردوی که بتواند از قیام دوباره القاعده و گروه های وابسته به آن جلوگیری نماید.

از همین رو به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، مقامات امریکایی هشدار می دهند که در صورت خروج تمام قوای امریکا از افغانستان دست آورد ها برای امنیت این کشور و ثبات منطقه به باد فنا خواهد رفت. اما لوی درستیز امریکا در مورد اینکه کدام برنامه برای خروج کامل قوای امریکا از افغانستان طرح شده باشد، چیزی نگفت.

روزنامه می افزاید، البته مقامات امریکا تاکید بر این دارند که این موافقتنامه هر چه زودتر امضا شود تا آنها پلانگذاری خود را آغاز کنند.

به نوشته روزنامه، تمام اختلافات و مشکلات در مورد موافقتنامه امنیتی بین واشنگتن و کابل حل شده بود، اما یک باره رییس جمهور کرزی تصمیم گرفت که امضای آن را به تعویق می اندازد.

وال ستریت ژورنال
روزنامهء وال ستریت ژورنال در شماره اخیر خود در باره عواقب تاخیر امضای سند همکاری امنیتی بین کابل و واشنگتن و تاثیر آن بر بازار اسعار افغانستان مطلبی را به نشر رسانده است که در بخش آن می نویسد، افغان ها آشفته شده و خرید دالر را آغاز کرده اند.

به نوشته روزنامه، صرافان افغان در سرای شهزاده کابل می گویند بعد از اعلان رییس جمهور کرزی در مورد تاخیر امضای این سند مردم بشکل بی سابقه خرید دالر را شروع کرده اند.

به گفته صرافان، بیانات رییس جمهور کرزی اعتماد مردم را به امنیت آینده افغانستان بعد از سال 2014 کاهش داده است.

روزنامه وال ستریت ژورنال می افزاید، در سال جاری نرخ افغانی در مقابل دالر 11 فیصد کمتر شده و هم اکنون برای هر دالر تقریباً 60 افغانی پرداخت می شود.

همچنان نرخ برنج که یکی از مواد ضروری خوراکی در افغانستان می باشد 30 فیصد بلند رفته و نرخ میوه از آن هم بیشتر افزایش یافته است.

روزنامه از قول باشنده گان کابل می نویسد که گفته اند، حد وسط درآمد یک خانواده عادی در این شهر ماهانه تقریبا 120 دالر می باشد و با بلند رفتن سرسام آور نرخ اشیا در اینجا مردم با مشکلات زیاد روبرو شده اند.
XS
SM
MD
LG