لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۵ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۴۵

نامگذاری غزنی به حیث "مرکز تمدن جهان اسلام" چرا به تعویق افتاد؟


نامگذاری غزنی به حیث مرکز تمدن جهان اسلام که با پیشنهاد وزارت اطلاعات و فرهنگ و نماینده افغانستان در ایسسکو طرح گردیده بود، در 24 ماه حمل سال 1392 با مراسم خاص در آن ولایت برگزار گردید و اما جشن اختتامیه آن که برای همه ملت افغانستان افتخار است، نظر به دلایلی به تعویق افتاد.

گفته می شود، بخاطر نامگذاری غزنی به حیث پایتخت تمدن جهان اسلام، در عرصه بازسازی آبدات تاریخی غزنی و پروژه های دیگری که از سوی موسسه یونسکو در نظر گرفته شده بود تا حدی در آن ولایت کار صورت گرفته است، همچنان آماده گی برای مراسم ختم نامگذاری نیز در راه است.

غزنی نه تنها اهمیت بومی دارد، بلکه ولایت غزنی از اهمیت تاریخی و فرهنگی برخوردار بوده و عده یی زیاد از دانشمندان، نویسنده گان و شاعران نام آور چون سلطان محمود غزنوی و حکیم سنایی در آن زمان در شکوفایی و رونق فرهنگی سهم بسزایی ایفا کرده اند.

در این برنامه در امتداد لحظه ها گزارشی داریم در مورد شهرغزنی که چرا کار نامگذاری آن به حیث مرکز تمدن جهان اسلام به تعویق افتاد و چه زمانی مراسم اختتامیه آن برگزار می گردد، همچنان از اهمیت فرهنگی و تاریخی غزنی اندکی بر معلومات شما خواهیم افزود.

این برنامه را مهریه انوری تهیه کرده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:12:35 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG