لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۶

والی کنر: دولت باید به مشکلات مردم این ولایت رسیدگی کند


مقامات محلی ولایت کنر می گویند کمبود سرک و برق باشنده های این ولایت را با مشکلات روبرو ساخته است.

والی کنر از نهاد های مربوط حکومتی می خواهد تا برای رفع مشکلات باشنده های این ولایت به خصوص کمبود سرک و برق رسیده گی کنند.

شجاع الملک جلاله که به روز شنبه در کنفرانس انکشافی ولایت کنر در کابل صحبت می کرد گفت با آن که در جریان چند سال گذشته ارگان های مربوطه در کنر کار های را انجام داده اند، اما هنوز هم مردم این ولایت با مشکلات زیاد روبرو هستند.

آقای جلاله نا تمام ماندن شماری از پروژه های سرک سازی در ولایت کنر را یک مشکل جدی خوانده و خواستار توجهء وزارت فواید عامه در زمینه شد:

« مشکل اساسی ما سرک ها است زیرا اگر سرک درست باشد اگر در منطقه کلنیک باشد مردم می تواند مریض خود را به وقت کم در آنجا برساند، زمانیکه سرک درست نباشد خود تان می دانید که یک مریض یک زخمی چگونه تا کلینیک رسانده شود، مساله دوم برق است که در آن زمینه ما بسیار مشکلات داریم شما فکر کنید که حتی در پوهنتون ما برق نداریم.»

به گفته آقای جلاله، هدف از برگزاری کنفرانس انکشافی ولایت کنر مطرح کردن مشکلات این ولایت و جستجو راه های حل برای آن می باشد.

در این کنفرانس برخی از مقامات وزارت های فواید عامه، زراعت و مالداری، انرژی و آب، معارف و شماری از نماینده های موسسات خارجی هم حضور داشتند.

نبود سرک های کافی مسالهء نیست که تنها شکایت مسوولان محلی ولایت کنر را به همراه داشته بلکه مقام ها و باشنده های بسیاری از ولایات از این مشکل انتقاد نموده اند.

در همین حال وزیر فواید عامه می پذیرد که در بسیاری از ولایات کشور پروژه های سرک سازی پس از انجام قرارداد های آن نا تکمیل باقی می مانند.

نجیب الله اوژن وزیر فواید عامه در مورد گفت:

« ما بخاطر این مساله صحبت های منظم با یو اس آی دی داریم که حد اقل این قراردادی ها را برای ما معرفی نمایند و پول را که آنها گرفته اند کدام خدمات را انجام داده اند تا زمانیکه این معلومات به دسترس ما قرار نگرید و از نماینده محترم شان که در اینجا تشریف دارند خواهش می کنیم که همین پیام را برساند که این قراردادی ها برای ما معرفی شوند که ما بدانیم که کی ها هستند و ما بتوانیم بقیه آن سرک ها را تکمیل نمائیم.»

از سوی دیگر نبود برق کافی هم به گفتهء والی کنر باشنده های این ولایت را با مشکلات روبرو ساخته و از این نعمت بی بهره هستند.

اما شجاالدین ضیایی معین وزارت انرژی و آب می گوید که بخاطر حل این مشکل دو پروژه عمده را روی دست دارند.

به گفته آقای ضیایی، این پروژه ها شامل ساخت بند برق ولسوالی مانوگی است که کار آن عملاً آغاز گردیده و انتقال لین برق از جلال آباد به کنر می باشد که با تکمیل آن بخش از مشکلات در این زمینه رفع خواهند شد.

شماری از آگاهان امور باور دارند که اگر در بیش از یک دههء گذشته به ساخت بند های برق در مسیر دریا کنر توجه صورت می گرفت اکنون مشکل برق نه تنها در این ولایت بلکه در بسیاری از ولایت های دیگر کشور هم مرفوع می بود.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG