لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۷

صدیقی: تلفات پولیس نسبت به سه ماه گذشته کاهش یافته است


وزارت امور داخله افغانستان می گوید که تلفات پولیس نسبت به سه ماه گذشته در کشور کاهش قابل ملاحظه داشته است.

وزارت امور داخله افغانستان دلیل کاهش تلفات پولیس در کشور را به اجراء گذاشتن یک سلسله اقدامات ضروری می داند.

مسوولان در این وزارت می گویند که سه ماه قبل در بیست و چهار ساعت 15 تا 20 پولیس کشته می شدند، اما حالا این رقم به 5 تا 7 تن پایین آمده است.

اما اقدامات موثر در این زمینه کدام ها اند؟

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله به روز شنبه در این زمینه به خبرنگاران معلومات داد:

« در جاهای که پوسته های امنیتی پولیس مورد حمله قرار می گیرند در آن ساحات باید نیروی اضافه فرستاده شود که این یک اقدام بسیار مهم بود که انجام شده است.
برداشتن پولیس زخمی از ساحه و انتقال آن به شفاخانه اقدام دیگر است و هم چنان ما ظرفیت ها را بالا بردیم تا گزمه، تکتیک ها و فعالیت های نظامی خود را عیار بسازیم تا دشمن به آسانی نتواند نیرو های ما را هدف قرار دهد.»


آقای صدیقی می گوید که کاهش در میزان تلفات پولیس نسبت به سه ماه گذشته قابل ملاحظه است و آنان تلاش می کنند تا نگذارند که این رقم دوباره افزایش یابد.

وزارت داخله در حالی از کم شدن تلفات پولیس در نا امنی های جاری کشور خبر می دهد که مقام های این وزارت پیش از این بار ها از افزایش تلفات پولیس در جریان جنگ ابراز نگرانی کرده اند.

یکی از دلایل وارد شدن تلفات بیشتر به نیرو های پولیس در کشور دخیل بودن آنان در جنگ جاری با مخالفان مسلح خوانده می شود، در حالی که وظیفهء اساسی پولیس تامین نظم و تطبیق قانون است.

عمر داوود زی در آغاز کارش به حیث وزیر داخله گفت که پایین آوردن رقم تلفات پولیس در صدر برنامه کاری وی قرار خواهد داشت.

از سوی هم شماری از آگاهان امور نظامی باور دارند که دلیل کاهش تلفات پولیس سردی هوا و ایجاد وقفه های زمانی در جریان جنگ می باشد.

جنرال امر الله امان یکی از این آگاهان گفت:

« بعد از ماه میزان و عقرب وقتی که ولایات سرد سیر ما سرد می شوند و مخالفین شب ها را در آنجا سپری نمی توانند، در ساحه جنگ باقی مانده نمی توانند تا اندازه وقفه زمانی به وجود می آید همیشه تلفات پولیس و اردو ما در جبهات جنگ و ولایات سرحدی ما از اول بهار تا میزان شروع می شود.»

در میان آگاهان نظامی نگرانی های موجود اند که ممکن پس از سال 2014 میلادی زمانی که عساکر بین المللی افغانستان را ترک می کنند نیرو های افغان به دلیل نداشتن تجهیزات کامل بیشتر مورد هدف مخالفین مسلح قرار گیرند.

به همین هدف آنان روی آموزش و تجهیز کامل نیرو های افغان با وسایل پیشرفته تاکید دارند.

فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG