لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۲۹

صدیقی: عامل خشونت بر ستاره بزودی دستگیر خواهد شد


صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخلهء افغانستان
وزارت امور داخله افغانستان تعهد نموده است که عامل خشونت علیه یک زن در ولسوالی انجیل ولایت هرات را به زودی باز داشت می کند.

وزارت امور داخله در حالی از اقدامات جدی جهت بازداشت فوری عامل این رویداد خبر می دهد که در این اواخر خشونت در برابر زنان افغان افزایش یافته است.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله می گوید که رویداد تازهء خشونت در برابر یک زن در ولایت هرات حکومت را سخت تکان داده و این یک عمل غیر انسانی و وحشیانه می باشد.

آقای صدیقی به روز شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت، وزارت امور داخله پولیس را موظف ساخته تا عامل این رویداد را در جریان یک روز بازداشت کند:

« وزارت امور داخله در حالیکه به شدت از وقوع این رویداد دلخراش متاثر است ضمن ابراز همدردی با بانو ستاره و خانواده اش از تمامی امکانات دست داشته برای پیگیری آن استفاده کرده و به خانواده بانو ستاره اطمینان می دهد به زود ترین فرصت عامل این رویداد بازداشت و به قانون سپرده خواهد شد چنانکه پولیس هرات در پیوند به این رویداد دو تن را بازداشت کرده و تحقیقات جریان دارد.»

به اساس گزارش ها، لب و بینی یک خانم سی ساله از سوی شوهر اش شب پنجشنبه در منطقه کارته ولسوالی انجیل ولایت هرات در مقابل چشمان چهار طفل او بریده شده است.

به گفته مقامات، شوهر این خانم معتاد به مواد مخدر بوده است.

با این همه ستاره این قربانی خشونت های خانواده گی اکنون زنده است و در شفاخانه بستری می باشد.

گزارش ها می رسانند که در این اواخر موارد خشونت در برابر زنان در افغانستان افزایش یافته اند.

در عین حال به تازه گی یک دختر جوان در ولایت بغلان از سوی مردان مسلح ناشناس مورد تجاوز جنسی گروهی قرار گرفته و تا کنون عاملین اصلی این قضیه هم بازداشت نشده اند.

از سوی دیگرسیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از حکومت این کشور می خواهد تا عامل اصلی خشونت بر ستاره یعنی شوهر او را به اعدام محکوم کند:

« از نظر من این یک جرم خلاف کرامت انسانی است، برای اینکه بینی و لب او خانم را قطع کرده این آدم باید اشد مجازات شود، پولیس باید او را دستگیر کند.»

قضیهء تازهء خشونت در برابر زنان یعنی بریدن لب و گوش یک زن به وسیلهء شوهر اش در هرات در جلسهء عمومی روز شنبه ولسی جرگه نیز به بحث گرفته شد و انتقاد تند وکلا را به همراه داشت.

برخی از نماینده های مردم تاکید دارند که در بیشتر موارد، دوسیه های خشونت در برابر زنان به گونهء درست از سوی نهاد های دولتی بررسی نمی گردد و عاملین آن مجازات نمی شوند.

اعضای ولسی جرگه اعلامیهء را هم در پیوند به این مساله صادر کردند که در آن رویداد ولسوالی انجیل ولایت هرات به شدت محکوم شده است.

در اعلامیه از حکومت خواسته شده که عاملین خشونت ها هر چه زود تر باید دستگیر و به پنجهء قانون سپرده شوند.

لیزا حیدری
XS
SM
MD
LG