لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۰۴

سرنوشت: جنگ جاری در افغانستان به زیان تمام منطقه است


بسیاری از روزنامه های چاپ امروز کابل مطالب و مقاله های را در مورد توافقنامهء امنیتی و دفاعی افغانستان و امریکا و وضعیت حقوق بشر در افغانستان به نشر رسانده اند.

سرنوشت
روزنامهء سرنوشت در سرمقالهء امروز اش نوشته است که امریکا امیدوار بود تا هند افغانستان را برای امضای توافقنامهء امنیتی ترغیب کند اما چنین نشد.

به نوشتهء روزنامه، جنگ جاری در افغانستان به زیان تمام منطقه است و کشور های منطقه هم ازاین شرط افغانستان حمایت می کنند که برای پایان دادن به این جنگ امریکا باید کار کند.

به باور سرمقاله نویس سرنوشت، به شمول هند تمام کشور های منطقه به این مساله پی برده اند که جنگ جاری استخباراتی در افغانستان به زیان همه است.

روزنامه در یک مطلب دیگر، بخشی از اعلامیهء اخیر حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را به نشر رسانده که در آن گفته شده، در صورت خروج سربازان خارجی از افغانستان در انتخابات شرکت می کنند.

آرمان ملی
روزنامهء آرمان ملی در سرمقالهء امروز اش بلند رفتن نرخ اسعار خارجی در برابر پول افغانی را به بررسی گرفته و نوشته که علت عمدهء آن تاخیر در امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا است.

در سرمقاله آمده است که علت افزایش قیمت مواد خوارکی و غیر خوراکی در بازار های کشور هم پایین آمدن نرخ پول افغانی در برابر اسعار خارجی است.

سرمقاله نویس آرمان ملی پیشنهاد کرده که برای جلوگیری از افزایش چنین مشکلات، توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا باید هر چه زودتر به امضا برسد.

محور
روزنامهء محور در سرمقالهء امروز خود گزارش تازهء کمیسیون حقوق بشر در مورد وضعیت اطفال افغانستان را به بررسی گرفته و نوشته است که در این کشور وضعیت اطفال به طور روز افزون بد تر می شود.

به نوشتهء روزنامه هم اکنون دو میلیون طفل در افغانستان با مشکلات گونه گون روبرو اند که هفت صد هزار آنان مصروف کار های شاقه هستند.

روزنامه همچنان نوشته است که اطفال افغان قربانیان جنگ هم هستند و در جنگ جاری از آنان نیز استفاده می شود.

در سرمقالهء محور در عین حال گفته شده که به اساس آمار نهاد های امنیتی افغانستان، مخالفان مسلح در حملات انتحاری و ماین گذاری ها 80 درصد از اطفال کار می گیرند.

هیواد
در سرمقالهء امروز روزنامهء دولتی هیواد هم گزارش تازهء کمیسیون حقوق بشر در مورد وضعیت اطفال بررسی شده است.

هیواد نوشته است که پروشگاه ها برای اطفال در کشور نیز اندک است.

در بخشی از این سرمقاله آمده است که در حال حاضر 33 پرورشگاه دولتی و 40 پرورشگاه غیر دولتی در کشور وجود دارند که 13 هزار طفل در آن پرورش داده می شوند.

اطلاعات
روزنامهء اطلاعات در سرمقاله اش روی مسالهء خشونت در برابر زنان و اطفال تمرکز نموده است.

روزنامه از نهاد های عدلی و قضایی افغانستان انتقاد کرده که عاملان خشونت علیهء زنان

را مجازات نمی کنند و به همین خاطر میزان این خشونت ها هر روز بیشتر شده می روند.
XS
SM
MD
LG