لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۰

«حامد کرزی در رابطه با رفتار واشنگتن خیلی متاسف است»


حامد کرزی رییس جمهور اسلامی افغانستان
دیلی تیلگراف
روزنامه بریتانیایی دیلی تیلگراف در مورد سفر حامد کرزی رییس جمهور افغانستان به هند و خاصتاً موقف وی در ارتباط به امضاء قرارداد امنیتی کابل و واشنگتن مقالهء را به نشر رسانده می نویسد:

حامد کرزی در سخنرانی اش در دهلی جدید گفته است که یک مقام بلند رتبه امریکایی او را تهدید کرده است که اگر قرارداد امنیتی را امضا نکند، امریکا تمام نیروهای اش را از افغانستان بیرون می کشد.

روزنامه دیلی تیلگراف می نویسد، حامد کرزی روز سه شنبه گفت، در رابطه با رفتار واشنگتن خیلی متاسف است و مناسب میداند که میلیارد ها دالر را از دست بدهد، اما این قرارداد را به گفتهء وی با تهدید، امضاء نکند.

روزنامهء دیلی تیلگراف در ادامه می نویسد، رییس جمهور همچنان گفت که عدهء از مقامات امریکایی به او گفته اند، در صورتی که قرارداد را امضاء نکند، افغانستان به جنگ داخلی آغشته خواهد شد. او گفت، این یک هشدار است.

روزنامه در پایان مقاله می نویسد، رییس جمهور افغانستان امریکا را متهم کرد که از خروج کامل عساکر امریکایی به عنوان یک افزار فشار استفاده می کند، اما افغانستان به عواقب خروج کامل نیروها از این کشور آماده است.


لاس انجلس تایمز
روزنامهء امریکایی لاس انجلس تایمز، در شمارهء اخیر در مورد اعطای مدال شجاعت به یک جگرن نیروهای امریکایی که به پاس خدمات اش به خاطر عقب زدن یک حملهء خطرناک طالبان در ولایت هلمند، مقالهء به نشر رسانده می نویسد:

جگرن رابرت مک دانلد مدال طلا را در ولایت هلمند، به خاطر شجاعت و دلاوری در مقابل حمله چهاردهم ماه سپتمبر سال 2012 میلادی طالبان بر پایگاه نظامی نیرو های امریکایی، بدست آورد.

در نتیجه این حملهء طالبان، دو عسکر نیروهای بحری امریکا کشته و به تعدادی زیاد از هلیکوپترهای این نیروها آسیب رسید.

روزنامهء لاس انجلس تایمز می نویسد، پیلوت مک دانلد 37 ساله در آن زمان مسوول قطعه 211 نیروهای هوایی امریکا در هلمند بود که حمله صورت گرفت.

طالبان در این حمله در تاریکی شب توانستند داخل پایگاه نظامی آنها شوند و به تخریب هلیکوپترها آغاز کنند.

به نوشتهء روزنامه مک دانلد و دو افسر دیگر در یک وضعیت خطرناک که زدو خورد و تیراندازی شدید بین دشمن و دوستان شان جریان داشت و قوماندان شان زخمی شده بود، حدود یک و نیم کیلومتر راه را پیاده پیمودند.

مک دانلد قومانده را به دست گرفت و توانست که دو طیاره هیلکوپتر جنگی را به پرواز در آورد و همهء جنگجویان طالبان را از بین برد.

روزنامه لاس انجلس تایمز می نویسد، به این ترتیب مک دانلد هم جان عساکر دیگر را نجات داد و هم از تخریب طیارات بیشتر در این پایگاه نظامی جلوگیری کرد.

مک دانلد در حال حاضر افسر قطعه نمبر یک نیروهای خاص بحری امریکاست.
XS
SM
MD
LG