لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۴۰

اشتون: اتحادیه اروپا می تواند با اوکرایین کار کند


کاترین اشتون رییس پالیسی خارجی اتحادیهء اروپا
کاترین اشتون رییس پالیسی خارجی اتحادیهء اروپا روزدوشنبه به شورای روابط خارجی آن اتحادیه در بروکسل گفت، هر نوع نگرانی کوتاه مدت که باعث آن شده است تا ویکتوریانکوویچ رییس جمهور اوکرایین قرارداد همکاری با اتحادیهء اروپا را امضا نکند، قابل حل است.
کاترین اشتون گفت:
"ما در مورد برخی چیزهای که می شنویم، خیلی نگرانیم. هدف صحبت من با رییس جمهور یانکوویچ این بود تا بدانم چی مسایل کوتاه مدت اقتصادی مانع آن شده است تا او قرارداد همکاری با اتحادیهء اروپا را امضا نکند. من احساس می کنم که ما می توانیم با او کار کرده آن را حل کنیم. بعضی مسایل به حمایت اتحادیهء اروپا، برخی هم به حمایت نهاد های اقتصادی و بعضی نیز به مشارکت سکتور خصوصی می توانند حل شوند. همهء این مسایل ممکن است."

اما کارل بیلد (Carl Bildt) وزیر خارجهء سویدن روز دوشنبه در بروکسل با انتقاد از سیاست ویکتور یانکوویچ در قبال قرارداد همکاری با اتحادیهء اروپا، گفت:
"برخی اوقات او می گوید، طوری که در اجلاس ویلنوس گفت، در آیندهء نزدیک قرارداد را امضا می کند. روز گذشته گفت، کسانی را از کار اخراج خواهد کرد که در مورد قرار داد گفتگو می کنند. اگر شما می توانید مفهوم آن را بفهمید بفرمایید، من خو نفهمیدم."

اندری بیلوتسوف (Andrei Belousov) مشاور اقتصادی کرملین روز دوشنبه گفت، روسیه آمادهء افزایش قرضه برای اوکرایین است.

میکولاآزروف (Mykola Azarov) صدراعظم اوکرایین می گوید، انتظار دارد که روسیه قیمت گاز را برای اوکرایین کاهش دهد.

این در حالیست که هزاران تظاهر کنندهء طرفدار امضای قرار داد همکاری با اتحادیهء اروپا شب گذشته در میدان مرکزی شهر کیف حضور داشته، خواستار یک راهپیمایی بزرگ به روز سه شنبه شده اند.

به تاریخ 21 نوامبر تظاهرات در اوکرایین بعد از آن آغاز شد که ویکتوریانکوویچ از امضای قراردادهمکاری با اتحادیهء اروپا که بعد از سال ها کار با دقت آماده شده بود، خودداری کرده، به خاطر جلب کمک برای نجات اقتصاد اوکرایین، به جانب مسکو رجوع کرد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG