لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۱۸

شورای صلح افغانستان، اظهارات تازهء سرتاج عزیز را رد کرد


مولوی شهزاده شاهد
شورای عالی صلح افغانستان این را رد می کند که گویا طالبان کاملاً نمی خواهند با حکومت افغانستان گفتگو های صلح را آغاز کنند.

سخنگوی شورای عالی صلح این مطلب را در جواب به اظهارات اخیر مشاور امنیت ملی صدراعظم پاکستان بیان داشت که گفته است، با وجود تلاش های پاکستان، طالبان هنوز هم حاضر به انجام مذاکرات صلح با حکومت افغانستان نیستند.

مولوی شهزاده شاهد به روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، چنین نیست که طالبان نمی خواهند با حکومت افغانستان مذاکره کنند.

به گفتهء آقای شاهد، هم اکنون تعدادی از طالبان با حکومت افغانستان در تماس هستند:

« تمام طالبان این گونه نیستند که به صلح تمایل نداشته باشند و یا با شورای عالی صلح افغانستان گفتگو نمی کنند، بلکه افراد زیادی از طالبان با شورای عالی صلح افغانستان در تماس اند، به نظر من این گپ به طور مطلق درست نیست که طالبان به صلح تمایل ندارند، برعکس تعدادی از آنها با شورای عالی صلح در تماس هستند. من به این باورم که پاکستان می تواند از موثریت و نفوذ اش کار بگیرد، چرا که سران طالبان با آنها می باشند و همان طرف هستند و همچنان با آنها تماس دارند. »

آقای شاهد یک بار دیگر تاکید نمود که همکاری صادقانهء پاکستان در تلاش های صلح افغانستان ضروری است.

به تازه گی سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی صدراعظم پاکستان در صحبت با روزنامه ایکسپرس تریبیون گفته است که آنان بر طالبان کنترول ندارند و حکومت افغانستان می تواند با طالبان در این کشور و یا هم قطر تماس های غیر رسمی داشته باشند.

این در حالی است که حدود یک هفته پیش رییس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان در مصاحبه با رادیو آزادی در خصوص همکاری پاکستان در پروسهء صلح ابراز خوشبینی کرد.

معصوم ستانکزی گفت که اکنون ایجاد یک چهار چوب برای همکاری پاکستان در روند صلح افغانستان در حال شکل گیری است.

پیش از این تعدادی از مقام های پاکستانی به شمول سرتاج عزیز گفته اند که پاکستان می تواند نقش مهمی را در راستای تحقق صلح در افغانستان داشته باشد.

اما چرا موقف پاکستان در این زمینه به طور ناگهانی تغییر نموده است؟

یونس فکور یکی از آگاهان امور سیاسی افغانستان باور دارد که سفر اخیر رییس جمهور کرزی به هند و تقاضای اسلحه از این کشور قهر پاکستان را برانگیخته است:

« این مداخله آشکار پاکستانی ها است در امور افغانستان که بجای اینکه طالبان نظر خود را بگویند به نماینده گی از آنها سرتاج عزیز این اظهارات را مطرح می کند و من فکر می کنم که این گفته ها به جواب سفر و نتایج سفر کرزی به هند است که پاکستانی ها به آقای کرزی نشان می دهند که گرفتن تانک و توپ و سلاح از هند طالبان را به میز مذاکره نمی آورد بلکه باید یک راه دیگری را در پیش بگیرید. »

رییس جمهور کرزی پنجشنبه هفته گذشته در یک مسافرت چهار روزه به هند رفت.

آقای کرزی در این سفرش با مقام های هندی در مورد تلاش های صلح افغانستان و همکاری آن کشور برای فراهم نمودن تجهیزات نظامی به نیروهای امنیتی افغان گفتگو نمود.

به اساس گزارش ها، هند هم پذیرفته است که در این زمینه افغانستان را همکاری می کند.

باورها در سطح جهان وجود دارند که پاکستان نقش اساسی را در روند تلاش های صلح افغانستان دارد.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG