لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۷

نیروهای رزمی آسترالیایی بطور کامل از افغانستان خارج شدند


تونی ابوت (Tony Abbott) صدراعظم آسترالیا
تونی ابوت (Tony Abbott) صدراعظم آسترالیا در جریان یک مسافرت غیرمترقبه به پایگاه عساکر آسترالیایی در شهر ترین کوت در ماه اکتوبر گفته بود، بیش از هزارعسکر آن کشور قبل از پایان سال جاری میلادی ولایت ارزگان را ترک کرده، به کشور شان بر خواهند گشت.

روز یکشنبه خروج نیروهای رزمی آسترالیایی از افغانستان تکمیل شد. انتظار می رود عساکر آسترالیایی جشن کرسمس در خانه هایشان باشند.

تونی ابوت (Tony Abbott) صدراعظم آسترالیا روز دوشنبه با اعلان تکمیل شدن خروج نیروهای رزمی استرالیا از افغانستان، پایان طولانی ترین جنگ آن کشور را اعلان کرد که در اثر آن 40 عسکر آسترالیایی کشته شدند.
تونی ابوت صدراعظم آسترالیا می گوید:
"این جنگ به پایان می رسد، بدون پیروزی، بدون شکست، اما با آرزوی آنکه افغانستان، به خصوص ولایت ارزگان یک جایی بهتر برای حضور ماست."
تونی ابوت (Tony Abbott) براینکه وی باور کامل دارد که مساله همین طور می باشد، تاکید کرده است.

بعد از حملات 11 سپتامبر سال 2001 میلادی، آسترالیا به اعزام عساکربه افغانستان تعهد کرد و در پایان سال 2005 میلادی عساکر آن کشور در ولایت ارزگان مستقر شدند.

صدراعظم آسترالیا با شاره به ماموریت 12 سالهء آن کشور در افغانستان، گفته است:
"ما می دانیم که قیمت گزاف را پرداختیم، 40 عسکر کشته و 261 تن دیگر شدیداً زخمی شدند، اما این قربانی ها بیهوده نبوده است."

به گفتهء تونی ابوت (Tony Abbott) ، اینک ارزگان به تمام معنی یک جایی متفاوت از آنچه است که 10 سال قبل بود.

حدود 400 عسکر آسترالیایی در افغانستان باقی خواهند ماند و نقش غیر رزمی خواهند داشت، بخش اعظم 1550 عسکر آسترالیا یی به کشور شان برگشته اند.

صدراعظم آسترالیا می گوید، عساکر باقی مانده در افغانستان در عملیات رزمی دخیل نخواهند بود.
دیوید جانستون (David Johnston) وزیر دفاع آسترالیا گفته است، خروج نیروهای آن کشور از افغانستان یک دستاورد بزرگ لوژیستکی ماموریت افغانستان بود که با ختم ماموریت بخش اعظم آسترالیایی به کشور شان برگشتند.

از سال 2001 که آسترالیا به ایتلاف بین المللی به رهبری امریکا برای مبارزه با طالبان و شبکهء القاعده در افغانستان پیوست، تا اکنون حدود 25 هزار استرالیایی در افغانستان خدمت کرده اند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:29 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG