لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۲

«طرح نهایی تدابیر امنیتی مراکز رای دهی تا 20 روز دیگر تکمیل شود»


ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات
کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید طرح نهایی تدابیر امنیتی مراکز رای دهی که در انتخابات سال آینده در نظر گرفته شده اند، باید تا 20 روز دیگر به این کمیسیون سپرده شود.

در حالی که کمتر از چهار ماه دیگر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی باقی مانده کمیسیون مستقل انتخابات می گوید ارگان های امنیتی باید طرح نهایی امنیتی مراکز رای دهی را به زودی به این کمیسیون بسپارد.

ضیاالحق امرخیل رییس دارالانشای این کمیسیون به روز دوشنبه در کابل گفت، این مساله می تواند کمک کند تا آنان مواد لازم را به مراکز رای دهی انتقال نمایند.

آقای امرخیل که به روز دوشنبه در نشستی که به هدف راه اندازی برنامه های آگاهی عامه با تعداد از اعضای جامعه مدنی صحبت می کرد گفت ارگان های امنیتی باید تا پانزدهم ماه جدی طرح نهایی امنیتی برای مراکز رای دهی را در اختیار کمیسیون انتخابات قرار بدهند:
« ما امیدوار هستیم که ارگان های امنیتی مطابق به وعده تا تاریخ 15 جدی سال روان لست نهایی مراکز انتخابات و فیصله نهایی شان را در اختیار کمیسیون قرار بدهند تا کمیسیون مستقل انتخابات وقت و زمان کافی داشته باشد.
مراکز که امنیت شان تامین است و انتخابات صورت می گیرد امنیت انتقال مواد نیز باید تامین گردد تا مردم در یک فضای امن به سوی صندوق های رای دهی رفته و به کاندید مورد نظر خود رای بدهند. »


کمیسیون مستقل انتخابات حدود هشت ماه پیش فهرست 6845 مرکز رای دهی برای انتخابات آینده را به خاطر گرفتن تدابیر امنیتی، در اختیار ارگان های امنیتی کشور قرارداد.

اما ارگان های امنیتی گفته اند که بخاطر تهدیدات امنیتی از میان این مراکز نمی توانند امنیت نزدیک به 260 مرکز را تامین نمایند.

گفته می شود این مراکز که با تهدید های شدید امنیتی روبرو هستند در ولایات فراه، هرات، غزنی، هلمند، زابل، بدخشان، سرپل، پروان، میدان وردگ، کاپیسا، نورستان و کنر قرار دارند.

اما حالا مسوولان وزارت داخله افغانستان اطمینان میدهند که بررسی های امنیتی برای مراکز رای دهی ادامه دارند و پس از نهایی شدن تا بیست روز دیگر به کمیسیون مستقل انتخابات سپرده می شود.

نجیب دانش معاون سخنگوی این وزارت به روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که تامین امنیت انتخابات در اولویت های کاری وزارت داخله قرار دارد:
« ما روی لست کار کردیم هنوز بیست روز فرصت داریم و کوشش ما هم همین است که در کل پس از بررسی های همه جانبه چالش های امنیتی و آنچه که به انتخابات پیوند دارد لست را نهایی ساخته و کاپی آنرا در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات قرار بدهیم. »

تامین امنیت انتخابات نه تنها خواست کمیسیون انتخابات است بلکه بیشتر نهادهای دولتی و غیر دولتی به شمول مردم عام نیز روی این مساله تاکید کرده اند.

برخی ها با توجه به مشکلات امنیتی نگران اند که هرگاه امنیت مراکز انتخابات به گونه درست تامین نشود، بسیاری از افغان ها از حق رای دهی محروم خواهند شد.

هرچند ارگان های امنیتی همواره از تامین امنیت مراکز انتخابات سال آینده اطمینان میدهند اما با توجه به تهدیدات امنیتی در برخی ولایات معلوم نیست که امنیت این مراکز به گونه درست تامین خواهد شد یا خیر.

جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG