لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۰۹

سفر مایکل اووین، ایجاد روحیهء جدید در افغانستان جنگ زده


مایکل اووین فوتبالر معروف بریتانوی که دیویدکامرون صدراعظم آن کشور را در سفر به افغانستان همراهی می کند
روزنامهء گاردین چاپ بریتانیا درشمارهء اخیر خود مقالهء را درمورد سفر غیرمنتظرهء دیوید کامیرون صدراعظم آن کشور به افغانستان نتشر نموده است. روزنامه روی بخش سیاسی این سفر را تمرکز نکرده، ولی به این مساله اشاره کرده است که مایکل اووین فوتبالر معروف بریتانوی دراین سفر کامیرون را همراهی می کند.

به نوشتهء نشریه، اوون تلاش خواهد کرد همکاری های بریتانیا در بخش فوتبال با افغانستان افزایش یابد و به این شکل، روحیهء جدید در افغانستان جنگ زده ایجاد شود.

والستریت ژورنال در شمارهء اخیرش مسالهء تلویزیون ژوندون را به بحث گرفته است.
روزنامه به گرفتاری جنرال طاقت اشاره می کند که به روز چهارشنبه توقیف شد. وی از طریق تلویزیون ژوندون گفته بود، افغان یعنی پشتون و افغانستان به معنای کشور پشتون ها و پشتون ها حاکمان اصلی این خاک اند.

به نوشتهء والسریت ژورنال این بیانات جنرال طاقت در زمانی حساس ایراد شد که کابل و واشنگتن روی پیمان همکاری های امنیتی در حالت بن بست به سر می برند.

روزنامه می افزاید، اگر این موافقتنامه امضا نشود، عساکر امریکایی بعد از سال 2014 درافغانستان باقی نخواهند ماند و اکثر افغان ها هراس دارند که در چنین صورت، درگیری های قوی دههء 1990 دوباره تکرار خواهد شد.

رییس جمهور کرزی در ماه جاری، تعدادی از رسانه ها را به تفرقه اندازی متهم کرد. به نوشته والستریت ژورنال چند ساعت بعد ازین بیانات آقای کرزی، جنرال طاقت از گفته هایش معذرت خواست.

روزنامه مینویسد:
پشتون ها در سیاست افغانستان دست بالا داشتند، ولی بعد از سال 2001 میدان تقسیم قدرت هموار گشت و تاجک ها، هزاره ها و ازبک ها به کرسی های مهم دولتی دست یافتند.

جنرال طاقت در حال حاضر در توقیف به سر می برد و تلویزیون ژوندن هم به برنامه هایش ادامه داده است و هنگامی که دستور بسته شدن آن داده شد، این مساله تظاهرات را در نقاط مختلف افغانستان باعث شد.

والستریت ژورنال می نویسد که فعالان آزادی بیان هم هشدار داده اند که در حالات بی ثباتی سیاسی، رسانه ها نباید به مسایل قومی و زبانی دامن بزنند.
XS
SM
MD
LG