لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۳

هارف: واشنگتن می خواهد موافقتنامه امنیتی به زودی امضا شود


مری هارف معاون سخنگوی وزارت خارجهء امریکا
وزارت خارجهء امریکا بار دیگر تاکید کرده که موافقتنامهء امنیتی میان کابل و واشنگتن باید هرچه زودتر امضا شود.

مری هارف معاون سخنگوی وزارت خارجهء امریکا دیروز گفت، واشنگتن می خواهد این موافقتنامه به زودی ممکن امضا شود.

هارف گفت، در موقف ایالات متحده درین زمینه تغییر نیامده است و بحث ها با رییس جمهور افغانستان بالای اینکه چگونه این سند هرچه زودتر امضا شود ادامه دارند.

این در حالیست که جان کری وزیر خارجهء ایالات متحدهء امریکا روز یکشنبه گفته بود، سند همکاری های امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن ممکن است توسط رییس جمهور آیندهء افغانستان امضا شود.

جان کری به تلویزیون ABC گفته بود که حتمی نیست این سند تا ماه جنوری امضا شود.

این نخستین باری بود که وزیر خارجهء امریکا از امضای این موافقتنامه پس از انتخابات سال 1393 در افغانستان سخن گفت.

امریکا برای قانونی ساختن حضور سربازانش فراتر از سال 2014 در افغانستان، پافشاری دارد که هرچه زودتر موافقتنامهء امنیتی و دفاعی میان دو کشور امضا شود.

کار بالای این موافقتنامه پس از یک مدت طولانی به پایان رسید ولی رییس جمهور حامد کرزی به طور ناگهانی گفت، این سند را پس از انتخابات سال آینده امضا خواهد کرد.

این کار رییس جمهور کرزی مقامات امریکایی را ناراحت ساخت.

واشنگتن هشدار داده است که در صورت امضا نشدن این پیمان، نیروهای بین المللی از افغانستان بیرون خواهند شد و در نهایت، افغانستان تنها خواهد ماند.

معاون سخنگوی وزارت خارجهء امریکا دیروز گفت، تا پایان امسال کمتر از دو هفته باقی مانده و حقیقت این است که برای امضای این موافقتنامه درین مدت، امیدوار نیست.

مری هارف افزود، نمی خواهد بالای افغانستان فشار وارد کرده و مهلت عاجلی برای امضای موافقتنامهء امنیتی میان کابل و واشنگتن تعیین کند.
XS
SM
MD
LG