لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۹

دو کمپنی خارجی میخواهند در "نوی کابل بانک" سرمایه گذاری کنند


دو کمپنی خارجی که در دوبی و امریکا فعالیت دارند روز دوشنبه اسناد داوطلبی خود را جهت سرمایه گذاری در نوی کابل بانک به وزارت مالیهء افغانستان سپردند.

محمد آقا کوهستانی رییس خزاین وزارت مالیه می گوید که قرار است تا دوهفته دیگر اسناد این دو کپنی به گونهء جدی مورد بررسی قرار گیرند.

آقای کوهستانی می گوید که مسوولیت بررسی اسناد این دو کمپنی را نماینده گان نوی کابل بانک، وزارت مالیه و دافغانستان بانک بر عهده دارند:

« چهار کمپنی اظهار علاقه کرده بودند و امروز دو کمپنی که هر دو خارجی هستند یکی کرو کپیتال و سی بی جی آی وافر های خود را ارایه می کنند. کپنی کروکپیتال در دوبی مرکزیت دارند و کمپنی سی بی جی آی یک کمپنی امریکایی است. »

این دو کمپنی خارجی در حالی پیشنهادات خود را برای سرمایه گذاری در نوی کابل بانک به وزارت مالیه سپردند که هم اکنون شانزده بانک خصوصی که چهار آن مربوط به خارجیان می باشد در افغانستان فعالیت دارند.

مسوولان نوی کابل بانک می گویند که هم اکنون این بانک چهار صد و سی میلیون دالر سپرده های بانکی مردم را با خود دارند و بیشتر در بخش توزیع معاش کارمندان دولتی فعالیت می کند.

پس از آنکه حدود دو سال پیش کابل بانک ورشکست شد، دافغانستان بانک مدیریت آن را به عهده گرفت و نام آن را به "نوی کابل بانک" تغییر داد.

تصمیم فروش نوی کابل بانک از سوی شورای وزیران افغانستان اتخاذ شده است.

در ماه حوت سال گذشته لوی څارنوالی افغانستان ۲۱ نفر از متهمین قضیه اختلاس در کابل بانک را به حبس محکوم کرد.

دافغانستان بانک می گوید که تا حالا دو صد و سی میلیون دالر پول های از دست رفتهء کابل بانک را دوباره به دست آورده اند.

در عین حال نور الله دلاوری رییس این بانک می گوید که پیشنهادات این دوکمپنی را به گونه جدی بررسی خواهند کرد:

« اگر یک بانک از طرف اشخاص خارجی و یا داخلی تاسیس می شود تحت یک قانون کار خواهند کرد و در حالی که سرمایه اش موجود باشد، اداره خوب داشته باشد و بتواند که بانک را توسعه بدهد و بتواند که مردم را تشویق کند که سپرده های خود را به بانک بیاورند این هم مواردی است که در شروع بررسی می شود و با در نظر داشت آن، به بانک جواز داده می شود و از آن نظارت صورت می گیرد. »

مسوولان می گویند که تا دوهفته دیگر کمیتهء ارزیابی تمام اسناد داوطلبی این دوکمپنی خارجی علاقمند به سرمایه گذاری در نوی کابل بانک را بررسی می کند.

این کمیته نخست اسناد داوطلبی را از لحاظ تخنیکی بررسی کرده و نتیجه آنرا به تاریخ بیست و هشتم ماه جاری میلادی اعلام می کند و سپس قیمت اسناد داوطلبی را مطالعه و برنده را به شورای وزیران معرفی خواهد کرد.

مسوولان وزارت مالیه می گویند که این بانک به کمپنی برنده پس از منظوری از سوی شورای وزیران تا ماه می سال 2014 میلادی سپرده خواهد شد.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG