لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۱

اداره اکبر: مراکز رای دهی نباید در مکاتب و کلینیک ها ایجاد شود


موسسه های خیریه از حکومت افغانستان خواسته اند، تا مراکز رای دهی انتخابات سال آینده را در مکاتب، کلینیک ها و دفاتر موسسات خیریه ایجاد نکند.

موسسه های خیریه از این ترس دارند، که شاید این مکاتب و کلینیک ها در جریان انتخابات هدف حملهء مخالفان مسلح دولت افغانستان قرار بگیرند.

ادارهء هماهنگ کنندهء موسسات خیریه در افغانستان "اکبر" می گوید، که مسوولیت تامین امنیت مراکز رای دهی به عهدهء نیروهای افغان و بین المللی خواهد بود و به همین دلیل خطر حمله بالای این مراکز زیاد است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، ادارهء اکبر می گوید، که از مراکز صحی و آموزشی نباید استفادهء سیاسی صورت گیرد.

گفته می شود که 120 موسسه از سیف دی چلدرین گرفته تا موسسات کوچک شامل ادارهء اکبر می شوند.

این اداره می گوید: خواست اش از حکومت اینست که در هر حالت نباید از مراکز صحی و مکاتب به هدف پیشبرد امور سیاسی کار گرفته شود.

ادارهء هماهنگ کنندهء موسسات خیریه در افغانستان گفت، که شمار زیادی از مکاتب و کلینیک ها به عنوان مراکز رای دهی برگزیده شده اند.

در این حال، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تائید می کند که در اکثر موارد از مکاتب و مساجد و کمتر از کلینیک ها به عنوان مراکز رای دهی استفاده خواهد شد.

نور محمد نور در صحبت با رادیو آزادی در این مورد بیشتر گفت:

"کمیسیون مستقل انتخابات در تلاش است تا مراکز رای دهی را در جا های ایجاد کند تا مردم به ساده گی بتوانند مراجعه کنند و رای شان را به کار ببرند."

به گفتهء آقای نور، تامین امنیت انتخابات سال 1393 مسوولیت نهاد های امنیتی افغانستان است.

در انتخابات سال 2009 میلادی، طالبان و دیگر مخالفان مسلح دولت افغانستان بالای مراکز رای دهی حمله کردند.

آنها همچنان با جاسازی بمب های کنار سرک کارمندان انتخابات را کشتند.
XS
SM
MD
LG