لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۰

یانوکویچ در ملاقات با پوتین، تقاضای قرضه را خواهد کرد


ویکتور یانوکویچ رییس جمهور اوکراین امروز در جریان ملاقات با همتای روسی اش در قصر کریملین از روسیه تقاضای قرضه را خواهد کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز این قرضه به رفع مشکلات اقتصادی اوکراین کمک خواهد کرد، اما از جانب دیگر امکان دارد در داخل تظاهرات ضد حکومت کییف را که همین اکنون در این کشور جریان دارد، افزایش دهد.

مظاهره کننده گان استعفای رییس جمهور ویکتور یانوکویچ را بعد از آن تقاضا کردند که او امضاء موافقتنامه همکاری تجارتی با اتحادیه اروپا را رد کرد.

اپوزسیون حکومت اوکراین در باره گفتگوهای یانوکویچ با ولایمیر پوتین رییس جمهور روسیه نگران این اند که مبادا قرارداد همکاری با اتحادیه گمرکی به رهبر روسیه، امضاء شود.

وزارت مالیه روسیه تایید کرد که رهبران هردو کشور در گفتگوهای شان موضوع قرضه به اوکراین را بررسی می کنند و از سوی دیگر منابع در اوکراین می گویند، یک قرارداد کمک مالی 15 ملیارد دالری عقد خواهد شد که بر اساس آن روسیه در آغاز 3 تا 5 ملیارد دالر را برای اوکراین آماده می کند.

شماری از تحلیلگران می گویند، روسیه شاید در بخش سرمایگذاری اوکراین را کمک کند و تلاش خواهد کرد تا قیمت مواد سوخت بخصوص نرخ گاز را پائین آورد.

ویتالی کلیچکو یکی از رهبران اپوزسیون حکومت اوکراین می گوید، باور دارد که یانوکویچ قراردادی را درباره فروش گاز به اوکراین با روسیه امضاء کند:

« ما از منابع گوناگون اطلاع داریم، روسیه نرخ گاز را تنزیل میدهد که از طریق پایپ لاین به اوکراین جریان دارد. سیستم ترانزیت گاز برای اقتصاد اوکراین خیلی مهم است. ما نمی خواهیم منافع اوکراین پامال شوند. »

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه تلاش کردند تا به روسیه اطمینان دهند که همکاری نزدیک با اوکراین به هیچ صورت تهدیدی برای آن کشور نخواهد بود.

کاترین اشتون رییس پالسی خارجی اتحادیه اروپا گفت، این اتحادیه آمادهء امضاء قرارداد با کیف می باشد:
« ما به این عقیده هستیم که امضاء این قرارداد مناسب ترین راه است که به تهدیدهای اقتصادی کوتاه مدت اوکراین پاسخ بدهد. امضاء این موافقتنامه یک پیام اعتماد قوی را به بازارهای بین المللی و نهاد های مالی خواهد فرستاد و با این به گونهء زمینه اصلاحات سیاسی و اقتصادی نیز فراهم می شود که یک پیشرفت دراز مدت را تضمین می کند. »

در این حال استفین فولی کمیشنر توسعه یی اتحادیه اروپا روز یکشنبه گفت، امضاء قرارداد همکاری بین اوکراین و اتحادیه اروپا پس از آن به تاخیر افتاد که رییس جمهور اوکراین ویکتور یانو کویچ گفت که این قرارداد در مدت کوتاه امضاء نخواهد شد.
XS
SM
MD
LG