لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۲۴

یانکوویچ می گوید، شراکت ستراتیژیک با روسیه باید توسعه یابد


رییس جمهور اوکرایین هنگام دیدار با رییس جمهور روسیه
رییس جمهور اوکرایین به همتای روسی اش گفته است که شراکت ستراتیژیک میان دو کشور را باید تمدید و توسعه داد.

ویکتور یانوکویچ این مطلب را درآغاز ملاقات با ولایمیر پوتین رییس جمهور روسیه در مسکو بیان کرد که دربارهء حمایت مالی این کشور از اقتصاد بیمار اوکرایین برگزار شده بود. وی گفت:
"اگر ما کدام سندی را دراین رابطه امروز امضاء نکنیم . باید آن را در آیندهء نزدیک امضا کرده و به کار مشترک مان ادامه دهیم. به عبارهء دیگر اجلاس امروز بادرنظرداشت حجم تصمیم گیری در مورد آنچه که آماده شده اند، بخصوص در بخش تجارت دو جانبه یک موضوع کاملاً ستراتژیک خواهد بود. "

گفتگو بین روسای جمهور اوکرایین و روسیه زمانی برگزار می شود که اعتراضات علیهء تصمیم یانوکویچ در مورد رد امضاء موافقتنامهء همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا در اوکرایین ادامه دارد. تصمیم که احتمالاً یانوکویچ تحت فشار مسکو اتخاذ کرده است.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به رییس جمهوریانوکویچ گفت، امیدوار است که پیشرفت ها را در رابطه با حل مسایل خیلی حساس بین دوکشور شاهد باشد. وی گفت:
"این ملاقات از قبل تعین شده و به مشوره های بین دو حکومت ارتباط می گیرد. ما در بارهء اینکه چنین مسایل حساس را حل کنیم، بر خود حساب می کنیم. بدون شک که اوکرائین به معنی واقعی آن شریک ستراتیژیک و متحد ما است."
ویکتور یانوکویچ رییس جمهور اوکرایین عمدتاً در تلاش قرضه و کاهش نرخ گاز طبیعی وارده از روسیه می باشد.

رییس جمهور اوکرایین معتقد است که با محدودیت روابط با روسیه، امضاء موافقتنامه همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا در اجلاس ویلنوس در ماه گذشته، امکان داشت که به پیکر اقتصاد اوکرایین یک ضربهء عظیم وارد کند.
XS
SM
MD
LG