لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۴

ویسا: موقف امریکا در مورد سند امنیتی تغییر نکرده است


بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل سرمقاله ها و مطالب شان را به مسالهء توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا و تلاش های صلح اختصاص داده اند.


ویسا
ویسا به نقل از معاون وزیر خارجهء امریکا نوشته است که گفته است، توافقنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن باید به زودی امضا شود.

به نوشتهء روزنامه در این زمینه در موقف امریکا کدام تغییری به میان نیامده است و به خاطر امضای زودتر این توافقنامه مذاکرات با رییس جمهور کرزی ادامه دارند.

ویسا این گفته های فضل الهادی مسلمیار رییس مشرانو جرگهء افغانستان را هم نقل کرده که گفته است، حکومت این کشور باید با جانب مقابل بحث ها را ادامه دهد تا توافقنامهء امنیتی به نفع افغانستان تمام شود.


سرنوشت
روزنامهء غیر دولتی سرنوشت اما به گفته های مقام های روسی اشاره کرده که گفته اند، برای امضای این توافقنامه رییس جمهور را ترغیب نکرده اند.

روزنامه به نقل از وزیر خارجهء روسیه نوشته است که ولادیمیر پوتین رییس جمهور این کشور باور دارد که افغانستان یک کشور دارای حاکمیت ملی می باشد و این حق را دارد که در مورد توافقنامهء امنیتی با امریکا خود فیصله کند.

روزنامهء سرنوشت در یک مطلب دیگر نگاشته است که طالبان ملا برادر را به عنوان نمایندهء شان برای گفتگو با حکومت افغانستان تعیین کرده اند.

روزنامه به نقل از شورای کویتهء طالبان می نویسد که به ملا برادر اجازه داده شده تا با حکومت افغانستان و پاکستان صحبت نموده و رهبر گروه طالبان نیز به او در این زمینه اطمینان داده است.


هیواد
روزنامهء دولتی هیواد هم درکنار نشر مطلبی در مورد توافقنامهء دفاعی و امنیتی با امریکا به نشست مشترک هیات های پارلمانی افغانستان و پاکستان که به روز سه شنبه در کابل آغاز شد، نیز اشاره کرده است.

به نوشتهء روزنامه اعضای این هیات ها در یازدهمین نشست شان بر علاوهء مسایل اقتصادی و تجارتی در رابطه به موضوعات سیاسی، امنیتی و مبارزه علیهء تروریزم نیز گفتگو نموده اند.

روزنامه نوشته است که اعضای هر دو هیات تامین امنیت در افغانستان، پاکستان و منطقه را مهم دانسته و تاکید کرده اند که عوامل مشکلات موجود در دو کشور نخست باید دریافت شده و سپس حکومت ها برای حل آن اقدام کنند.


دنیا
روزنامهء دنیا بخشی از اظهارات مشرانو جرگه را نقل کرده که گفته است، از موقف رییس جمهور کرزی در خصوص توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا حمایت می کند.

به نوشتهء روزنامه برخی از سناتوران افغان گفته اند که در رابطه به امضای این توافقنامه نباید بر رییس جمهور کرزی فشار وارد گردد.

روزنامهء دنیا در ادامه نوشته است، این سناتوران باور دارند که در خصوص توافقنامهء امنیتی با امریکا برای آقای کرزی مهلت داده شود تا بیشتر فکر کرده و طوری فیصله کند که تمام منافع افغانستان در آن مد نظر گرفته شوند.
XS
SM
MD
LG