لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۸

یان کوبیش: وضعیت امنیتی در افغانستان بهبود یافته است


یان کوبیش نمایندهء خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان
یان کوبیش نمایندهء خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان در گزارش سه ماهه به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت، وضعیت امنیتی در افغانستان بهبود یافته است.

یان کوبیش براین نکته که تا 10 سال آینده نیز افغانستان به مساعدت های جامعهء جهانی نیاز دارد، تاکید کرده است.

یان کوبیش افزوده است، با وصف وضعیت غیر مطمین و پرتنش در حالیکه نیروهای بین المللی افغانستان را ترک می کنند، افغانستان بسوی تامین ثبات پیشرفت می کند.

یان کوبیش نمایندهء خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید:
"برای اینکه تظمین کنیم که افغانستان به کشوری مبدل می شود که دارای حاکمیت ملی و ثبات دوامدار است، دیگر هرگز به لانهء تروریستان بین المللی تبدیل نخواهد شد و اقتصاد آن بالای مواد مخدر اتکا ندارد، باید با ارادهء قوی با افغانستان همکاری کنیم."

نمایندهء خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان همچنان گفته است، پروسهء انتقال مسوولیت های امنیتی در افغانستان براساس پلان طرح شده، پیش می رود. برخلاف آنچه که برخی ها پیش بینی می کردند، افغان ها با انتقال مسوولیت هاس امنیتی با فاجعه مواجه خواهند شد، تا اکنون هیچ فاجعه یی دیده نمی شود.

نیروهای ناتو و ایالات متحدهء امریکا به خروج تدریجی از افغانستان آغاز کرده اند، اکنون تعداد آن ها در افغانستان به 75 هزار تن می رسد، در حالیکه در سال گذشته تعداد آن ها به 150 هزار تن می رسید.

از جانب دیگر نیروهای باقی ماندهء بین المللی در افغانستان عملیات رزمی نمی کنند، رهبری اکثریت عملیات های رزمی را اردو و پولیس ملی به عهده دارد.

یان کوبیش نمایندهء خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید، اردو و پولیس ملی افغانستان مسوولیت های امنیتی را به عهده گرفته اند و بدون شک که در این راه تلفات آنها نیز بیشتر شده است.

یان کوبیش انتخابات آیندهء ریاست جمهوری و شورا های ولایتی را که به تاریخ تاریخ 16 حمل سال آینده را برگزار خواهد شد، مهم خوانده گفته است، برای برگزاری و ادارهء انتخابات سه اداره موجود است که عبارت اند از:
کمسیون مستقل انتخابات، کمسیون شکایات انتخاباتی و کمسیون رسانه ها.

یان کوبیش نمایندهء خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان هوشدار داده است که دشواری های امنیتی حقیقی اند، اما باید از بی نظمی ها در انتخابات به بهانهء بی امنیتی جلوگیری شود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG