لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۳۲

اطفال ستاره زنی که لب و بینی اش را شوهرش برید، به پرورشگاه تسلیم شدند


چهار کودک ستاره زن جوان هراتی که لب و بینی او از سوی شوهرش بریده شده است در شوک عصبی فرور رفته اند. مقامات محلی در ولایت هرات این کودکان بی سرپرست را به یکی از پرورشگاه های دولتی انتقال داده تا زنده گی شان از خوف پدرشان در امان باشد.

ستاره به خاطر تداوی به ترکیه فرستاده شده است اما چهار فرزند کوچک او به یکی از اطاق های پرورشگاه سمیه در مرکز شهر هرات انتقال داده شده اند. پریسا و سمیه دختران بزرگتر ستاره نمی توانند چهره خون آلود و بدون لب و بینی مادر خود را فراموش کنند.

پریسا هشت ساله حالا به جای مادرش سرپرستی سه خواهر کوچکترش را در داخل یکی از اطاق های پرورشگاه به عهده دارد. او در حالیکه اشک از چشمانش جاری است نمی تواند صحنه های خشونت علیه مادر خود را فراموش کند.

این دختر نسبتاً هشت ساله از دولت می خواهد تا پدرش را به اشد مجازات محکوم کند و برای مادرش سلامتی می خواهد. سمیه یکی دیگر از این چهار طفل است که سرگرم بازی با وسایل طفلانه در این پرورشگاه می باشد.

گرچه سمیه به مانند پریسا خواهر بزرگ خود گریه نمی کند ولی صحنه های خشونت بار پدر بالای مادر خود را هنوز بیاد دارد. سمیه با اطاق پرورشگاه بیگانه است ولی محیط آرام و موجودیت شماری دیگر از اطفال هم سن و سال اش او را مصروف بازی های کودکانه کرده است.

همراه با پریسا و سمیه دو دختر دیگر ستاره در پرورشگاه هستند مریم و فاطمه این دو زنده گی نسبتاً عادی را می گذرانند چرا که هنوز نمی تواند درک کنند که مادر شان در پهلوی شان قرار ندارد. مریم دو ساله است و فاطمه طفل حدوداً یک ساله است.

اما پریسا همچنان می گوید که شب های سختی را همراه با فاطمه شیر خوار سپری می کند چرا که تا نیمه های شب به خاطر گریه های آن بیداری می کشد. ماریا بشیر رئیس څارنوالی استیناف ولایت هرات همراه با لباس های مختلفی که برای این اطفال خریداری کرده است به پرورشگاه آمد.

او می خواهد با عاطفه زنانه خود غم های دوری از مادرشان را مرحم کند ولی این کودکان می توانند محبت مادرشان را با افراد دیگر تفکیک کنند. خانم بشیر در حالی که این کودکان را به آغوش خود پیش کشیده بود سخت گریه می کند و به آنان دلداری میدهد.

او گفت خطر انتقال این اطفال از سوی پدرشان به مکان دیگر آنان را واداشته است که این اطفال را به پرورشگاه انتقال دهند. ستاره حدود یک هفته قبل از سوی شوهرش مورد خشونت قرار گرفت ولی این حادثه عکس العمل نهادهای مختلف حمایت از حقوق زنان در داخل و خارج افغانستان را به همراه داشته است.

شماری از کارشناسان تعدادی از نهادهای حمایت از حقوق زنان را متهم می کنند که در دوزاده سال اخیر نتوانسته کارهای برجسته را به خاطر کاهش خشونت علیه زنان انجام بکله آنان با استفاده از نام زن پروژه های بزرگی را بدست آورده اند.

با همه این ها مسوولان امنیتی تاحال نتوانسته شوهر ستاره که گفته می شود عامل اصلی این رویداد خوانده می شود بازداشت کنند. مسوولان ریاست څارنوالی هرات می گویند عکس های شوهر ستاره در پوسته های مختلف امنیتی فرستاده شده تا نیروهای امنیتی بتواند او را گرفتار کنند.

آنان همچنان ادعا می کنند که مقامات دولتی برای گرفتاری عامل اصلی این حادثه چهار صد هزار افغانی جایزه تعیین کرده اند.


شاه پور صابر هرات
XS
SM
MD
LG