لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۱۰

«در ختم 2014، نیروهای محارب ناتو در افغانستان نخواهند بود»


فارن پالیسی
نشریه فارن پالیسی مقالهء را در مورد نزدیک شدن موعد خروج نیرو های بین المللی از افغانستان به نشر رسانده است. به نوشته نشریه، در پایان سال 2014 نیرو های محارب ناتو در افغانستان نخواهند بود.

خروج این نیرو ها نا امیدی در ارتباط به تلاش های ساختار یک حکومت در افغانستان را افزایش می دهد، زیرا با وجود این که در بخش انکشافی بیش از 100 میلیارد دالر در افغانستان کمک صورت گرفته، توقعات از دستآورد ها به هدف تقویت اقتصاد و نهاد های اداری در این کشور اندک اند.

فارن پالیسی می گوید، در این میان انگشت انتقاد متوجه افغانان و هم جامعه بین المللی می شود، زیرا آنها سیستم صد ها سال کهنهء افغانستان را به نظریات دیموکراتیک جیفرسن ارتقا دادند.

نشریه همزمان می پرسد که آیا واقعاً تحمیل ساختار های دیموکراتیک وضعیت در افغانستان را خراب کرده است؟

نشریه فارن پالیسی در پاسخ این سوال به یک سروی اشاره می کند. در این سروی پرسیده شده بود که آیا شورا های منتخب کیفیت حکومت داری را بهبود بخشیده اند؟

نتایج سروی نشان می دهد که دیموکراسی مشکلات را ایجاد نکرده است. اما در موازی آن ساختار عنعنوی به آن جامعه مشکل ایجاد کرده است، زیرا در اکثر موارد معلوم نبوده که مسوولیت و اختیار از کیست.

نیویارک تایمز
روزنامه نیویارک تایمز در مورد آتش بس بین نیرو های اردوی ملی و یک قومندان طالبان در ولایت هلمند مقالهء را به نشر رسانده است.

در این مقاله از قول مقامات محلی حکومت گفته شده است که این موافقه در ولسوالی سنگین ولایت هلمند صورت گرفته است. منطقهء که یکی از محدود مناطق است که هرگز از وجود طالبان کاملاً تصفیه نشده است.

گاردین
روزنامه گاردین چاپ بریتانیا در بارهء اظهارات دیوید کامرون صدراعظم بریتانیا تبصره کرده است.

دراین مقاله در بارهء اظهارات دیوید کامرون که گفته: "ماموریت ما در افغانستان تکمیل شد." تبصرهء شده که در بخشی از آن آمده است که بدبختی افغانستان پایان نیافته و رهبران باید در این ارتباط مسوول شناخته شوند.

روزنامه رها کردن افغانستان را به حال خود بعد از 12 سال جنگ از سوی امریکا، بریتانیا و متحدان آنها یک فاجعه و بدبختی خوانده است.

روزنامه گاردین برای اثبات این موضوع می گوید، ملا عمر تا هنوز گرفتار نشده، تولید مواد مخدر در افغانستان به طور بی سابقه افزایش یافته و کمتر از نصف مناطق افغانستان برای بازسازی از امنیت نسبی برخوردار است. در حالیکه در سال 2009 میلادی 68 درصد افغانستان مصون بود.

گاردین می نویسد، طالبان تنها از ماه می تا ماه اکتوبر امسال، 6600 حمله را انجام داده اند.
XS
SM
MD
LG