لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۰۵

استراتیژی جدید منطقوی مبارزه با مواد مخدر معرفی شد


وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان استراتیژی جدید منطقوی مبارزه با مواد مخدر را برای نماینده گان کشور های آسیای مرکزی معرفی کرد.

مقامات این وزارت می گویند، بر اساس استراتیژی جدید، کشور های منطقه باید در دستگیری قاچاقبران بزرگ مواد مخدر، کشف و ضبط مواد مخدر و دادن بدیل معیشت برای دهاقین عملاً تعهد داشته باشند.

معین وزارت مبارزه با مواد مخدر این اظهارات را به روز جمعه در دومین روز کنفرانس بین المللی گفتگو های افغانستان و کشور های آسیای مرکزی در کابل ابراز کرد.

هارون الرشید شیرزاد افزود، در صورتیکه استراتیژی منطقوی مبارزه با مواد مخدر از سوی کشور های منطقه عملی گردد، میزان کشت، قاچاق و تولید مواد مخدر کاهش می یابد:

« امروز ما به کشور های منطقه یک استراتیژی منطقوی معرفی کردیم که تشخیص مشکل و حل مشکل از طریق همین استراتیژی مشترک است. در این شاخص های مشخص گنجانیده شده است که چقدر گراف ضبط مواد مخدر بلند برود.»

در دومین روز کنفرانس بین المللی گفتگو های افغانستان و آسیای مرکزی نماینده گان 15 کشور و سازمان های بین المللی اشتراک کرده اند.

این کنفرانس از سوی انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان برگزار شده است.

مسوولان این اداره می گویند که هدف از این کنفرانس دو روزه، شناخت متقابل، چگونگی مبارزه با تروریزم، مواد مخدر و توسعه اقتصادی و اجتماعی در کشور های آسیای میانه می باشد.

به گفته مقامات وزارت مبارزه با مواد مخدر، با آن که کشور های منطقه همواره بخاطر مبارزه با مواد مخدر تعهد نموده اند اما تا هنوز هیچ یک از آنها وعده های شان را عملی نکرده اند.

در همین حال شماری از کارشناسان امور نیز تایید می کنند که کشور های منطقه هیچگاه جهت مبارزه با مواد مخدر عملاً اقدام نکرده اند.

احمد سعیدی یک تن از این کارشناسان در مورد گفت:

« کشور های منطقه زمانی تاثیر گذار هستند که با یک استراتیژی واحد و با یک طرح واحد توافق کنند، در این کنفرانس روی بسیاری موضوعات بحث صورت گرفت، ولی تحقق اهداف که در این کنفرانس مطرح شده باید روی آن کار صورت گیرد زیرا در حال حاضر روی کاغذ است و باید عملی شود.»

شماری از اشتراک کننده گان این کنفرانس نیز تاکید کردند که باید کشور های منطقه بخاطر مبارزه با مواد مخدر همکاری های همه جانبه داشته باشند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که با وجود مبارزهء چندین سالهء جهانی در برابر مواد مخدر در افغانستان، هنوز هم این کشور جایگاه اش را به عنوان بزرگ ترین تولید کنندهء مواد مخدر در جهان حفظ کرده است.

در گزارش اخیر دفتر مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل هم نشان داده شده که در سالجاری کشت تریاک در افغانستان در مقایسه با سال گذشته 36 درصد بیشتر شده است.
دلیل اساسی این مساله موجودیت نا امنی ها در برخی از نقاط افغانستان خوانده شده است.

فرشته ندا
XS
SM
MD
LG