لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۳

کوماندوهای افغان در دشتهای راجستان هند آموزش داده می شوند


ده ها سرباز و افسر افغان برای تعلیم نظامی به هندوستان رفته اند. افغانستان تلاش دارد که هندوستان هرچه بیشتر در تعلیم سربازان و تهیه تجهیزات نظامی به افغانستان کمک کند.

نظر به خبرهای اخیر هندوستان، تعلیم قوای کوماندوی افغانستان را در یک قرار گاه بیابانی در داخل هندوستان شروع کرده است.

گروه مربیان هندی در دشت های راجستان قوای خاص افغانستان را تعلیم میدهند. دراین مورد روز جمعه مقامات نظامی هند به خبرگزاری رویترز توضیحات داده اند.

این عمل نشان می دهد که هندوستان در آماده گی های اردوی افغانستان برای گرفتن امورامنیتی بعد از خروج قوای بین المللی از افغانستان در سال 2014، نقش برازنده تری خواهد داشت.

افراد نظامی افغانستان از سال ها به این سو برای تعلیم به هندوستان می رفتند، اما این اولین بار است که قوای کوماندوی این کشور در تمرینات مشترک با قوای کوماندوی هندی اشتراک می کنند.

افغانستان از زمان ها به این سو بر هندوستان فشار وارد کرده است که در تعلیم و تربیه سربازان و تهیه تجهیزات از جمله هلیکوپترهای نظامی به افغانستان کمک کند و با بیرون رفتن قوای بین المللی از افغانستان در جنگ علیهء طالبانی که سرسختی نشان نشان می دهند، به اردوی افغانستان کمک کند.
هندوستان به خاطر اینکه پاکستان و گروه های افراطی در داخل افغانستان تحریک نشوند، لست خواسته های افغانستان را در این رابطه کنار گذاشته است. اما در ساحهء تعلیم در حالی که قوای افغان برای گرفتن مسوولیت آماده گی می گیرند، نقش مهم را به عهده گرفته است.

حدود 60 سرباز قوای کوماندوی افغانستان در ماه جاری تعلیمات را با لوای 10 پاراشوت هندوستان در دشت های جود پور راجستان آغاز کردند.

سخنگوی وزارت دفاع هندوستان دگروال اس دی گاس وامی به خبرگزاری رویترز گفت:
"توجه تمرینات به عملیات ضد تروریزم در مناطق دور دست تمرکز دارد. این تمرینات در یک محیط شبیه مناطق دور دست افغانستان صورت می گیرد."

قوای کوماندوی افغانستان که ایالات متحده در تشکیل آن نقش اساسی داشت قرار است، در خط اول عملیات علیهء طالبان قرار داشته باشند.

هدف دیگر تعلیمات کنونی اینست که چگونه می توان یک عملیات را با حداقل تلفات انجام داد. سخنگوی وزارت دفاع هندوستان اظهار داشت، قوای کوماندوی هندوستان از ده ها سال به این سو در مناطق کوهستانی کشمیر فعالیت دارند و موفق شده اند که تلفات ملکی را حتی الامکان کم بسازند.

هندوستان که روابط نزدیک با حکومت رییس جمهور کرزی دارد، در بازسازی افغانستان بیش از 2 میلیارد دالر کمک کرده و نگرانی دارد که یک افغانستان بی ثبات می تواند به یک پناه گاهی برای گروه های افراطی طرفدار پاکستان تبدیل شود.
XS
SM
MD
LG