لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۴۹

خودروفسکی می گوید، به دلایل خانواده گی عفو شده است


میخائیل خودروفسکی میلیاردر روسی که پس از سپری کردن ده سال در زندان، دیروز رها شد.
میخائیل خودروفسکی میلیاردر روسی که پس از سپری کردن ده سال در زندان دیروز رها شد، گفته است که او به جرم اش اعتراف نکرده و به دلایل خانواده گی مورد عفو رییس جمهور روسیه قرار گرفته است.

خودروفسکی در اعلامیهء که دیروز به نشر رساند، گفته است:
« موضوع پذیرش جرم مطرح نشده بود.»

این میلیاردر روسی و منتقد کریملین بعد از اینکه به دلایل بشری از سوی ولادیمیر پوتین مورد عفو قرار گرفت، صبح وقت دیروز از زندان کاریلایا در منطقهء شمالغرب روسیه رها شد.

خودروفسکی پس از چند ساعت رهایی اش از زندان وارد میدان هوایی شینی فیلد شهر برلین پایتخت آلمان شد، جائیکه او با هانس گینشیر وزیر خارجه سابق آلمان ملاقات کرد.

انگیلا میرکل صدراعظم آلمان گفت، گینشیر در رهایی خودروفسکی در عقب صحنه، نقش مهم داشت:

« من نمی خواهم در حال حاضر دلایل آن را ارزیابی کنم. به هر حال، اولاً این مهم است که او فراموش نشده و این مساله مورد توجه و پیگرد بود. ثانیاً این که یک دریچه فرصت بوده که از آن استفاده شده است. این یک پیام خوب به شمار می رود.»

قرار است که والدین خودروفسکی امروز (شنبه) از مسکو به برلین پرواز کنند.

میخائیل خودورفسکی که 50 سال عمر دارد، بعد از آن که به نپرداختن مالیه و اختلاس مجرم شناخته شد، بیش از یک دهه را در زندان سپری کرد.

او در سال 2003 میلادی زمانیکه رییس بزرگ ترین شرکت نفت روسیه بنام « یاکوس» بود، دستگیر شد. اما او از هر گونه تخطی و کار نادرست انکار کرد.
معیاد حبس خودروفسکی در ماه اگست سال 2014 میلادی تکمیل می شد.

منتقدین می گویند، ولادیمیر پوتین با رهایی خودروفسکی و سلسلهء از عفو نمودن هایش در این هفته تلاش دارد تا در آستانه برگزاری بازی های زمستانی المپیک در شهرسوچی، انتقاد ها بر سابقهء حقوق بشر روسیه را کاهش دهد.
XS
SM
MD
LG