لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۳

بالاحصار کابل


بالاحصار کابل یکی از قلعه های مستحکم بوده که در گذشته عظمت و شکوه آن از مقام و موقعیت سوق الجیشی خاصی برخوردار بود. بالاحصار ها معمولاً بخاطر دفاع از شهر ها ساخته می شود و نقطه دفاعی نظامی شهر محسوب می گردد.

گفته می شود، بالاحصار کابل در زمان حکمرانی یفتلی ها آباد گردیده است. به قول مورخین و باستان شناسان در بالاحصار کابل معابد بودایی، مسجد و کلیسایی وجود داشته و این قلعه مستحکم بار ها تخریب و دوباره ترمیم گردیده است. انگلیس ها هم زمانی از بالاحصار کابل حمله را شروع نموده و در آنجا به شکست هم مواجه شده اند.

کول حشمت خان:
کول حشمت خان که در قسمت جنوب غربی شهر کابل در دامنه کوه شیر دروازه و بالاحصار موقعیت داشت، منظره زیبای را تشکیل داده بود و از قدامت تاریخی برخوردار می باشد.

این کول در طول سال ها شکارگاه شاهان و حکمروایان ملی و محلی نیز بوده است.

گفته می شود، کول حشمت خان آب ایستاده یی بود که در آن انواع پرنده گان، بخصوص مرغابیان زیاد دیده می شد و زمانی این کول بحدی آب داشت که بابر یکی از شاهان سابق افغانستان با کشتی خود را به کول می رساند.

همچنان موجودیت کول حشمت خان بالای آب و هوای منطقه نیز تاثیرات مفید داشت و از نگاه داشتن یک فضای معطر و پرنده های مرغوب آن همواره تعداد سیاحین داخلی و خارجی برای تماشای کول حشمت خان می آمدند ولی نظر به عوامل و نا به سامانی های چند دهه کول حشمت خان به خشکی گرائیده است و عده یی مردم هم از نی زار های این کول در ساختن خانه های شان بکار بردند و یا نی های آن را به فروش رساندند.

این مطالب را مهریه انوری تهیه کرده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:14:24 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG