لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۵

فهیم: انتخابات سال آینده برای تعیین سرنوشت افغانستان مهم است


محمد قسیم فهیم معاون اول رییس جمهور افغانستان.
معاون اول رییس جمهور کرزی انتخابات سال آینده را برای تعیین سرنوشت آینده کشور بسیار مهم می داند.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، از تلاش های حکومت برای برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه و تامین امنیت آن اطمینان می دهد.

مارشال محمد قسیم فهیم که به روز شنبه در مراسم معرفی پنج نامزد وزیر به ولسی جرگه صحبت می کرد مشارکت مردم در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری را برای تعیین سرنوشت کشور با اهمیت خواند.

وی از تمامی ارگان های حکومتی و مردم خواست تا از این پروسهء ملی در کشور حمایت نمایند.

« ما برای انتخابات سال آینده شاهد برگزاری انتخابات سراسری در کشور عزیز خود می باشیم. این انتخابات برای کشور و مردم ما بسیار اهمیت دارد زیرا می تواند آینده کشور را رقم زند.
ما با تمام توانایی های خود خواهیم کوشید تا این انتخابات در کشور ما به خوبی برگزار شود. همه مردم مسوولیت دارند تا از این روند حمایت نمایند.»


معاون اول ریاست جمهوری، پنج نامزد وزیر کابینه و دو عضو شورای عالی ستره محکمه را در جلسهء عمومی روز شنبه ولسی جرگه به وکلا معرفی نمود.

ضرار احمد مقبل، دین محمد مبارز راشدی و محمد عارف نورزی به ترتیب منحیث نامزدان وزارت های خارجه، مبارزه با مواد مخدر و انرژی و آب، محمد شاکر کارگر و محمد اکبر بارکزی به عنوان نامزد وزرای تجارت و صنایع و معادن و پطرولیم به خاطر گرفتن رای اعتماد نماینده های مردم معرفی شدند.

همچنان پوهندوی دین محمد گران وعبدالقادرعدالت خواه برای عضویت در شورای عالی ستره محکمه افغانستان جهت گرفتن رای اعتماد معرفی گردیدند.

این افراد از حدود دو ماه به این طرف پس از آن که وزیران قبلی از پُست های شان برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری استعفا کردند به حیث سرپرست ها در این وزارت ها کار می کنند.

به گفتهء هیأت اداری ولسی جرگه، قرار است این نامزد وزیران به روز چهارشنبه هفته جاری برای اخذ رای اعتماد در نشست عمومی مجلس حاضر گردند.

مارشال محمد قسیم فهیم پس از معرفی این نامزد وزیران، شرایط کنونی کشور را حساس خوانده و گفت که در چنین وضعیت، یک اشتباه می تواند افغانستان را با بحران های جدی مواجه سازد.

آقای فهیم روی ایجاد هماهنگی میان تمامی ارگان های حکومتی به خصوص قوه سه گانه دولت تاکید کرد:

«افغانستان در شرایط بسیار حساس قرار دارد که هر گونه اشتباه و عدم تعامل در امور می تواند افغانستان را با بحران های مدحش روبرو سازد.
از اینرو لازم است تا در میان تمام ارگان های جمهوری اسلامی افغانستان همدلی و همسویی کامل وجود داشته باشد و این همدلی و همسویی زمانی شکل می گیرد که در آن با اصول و معیار های پذیرفته شده عمل گردد.»


معاون اول رییس جمهور کرزی همچنان گفت که مشکلات کنونی در کشور زمانی پایان خواهد یافت که تمام مردم مطابق به اصول عمل کرده و به یکدیگر احترام بگذارند.

این در حالیست که پیش از این انقتاد های از عدم موجودیت هماهنگی میان قوای سه گانهء دولت وجود داشته است.

برخی از آگاهان باور دارند که این مساله مانع پیشرفت در عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور شده است.


ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG