لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۳

«حامد کرزی در تلاش جلب حمایت رسانه ها در مورد توافقنامه امنیتی است»


دیدار دیروز رییس جمهور کرزی با نماینده های رسانه ها و اظهارات تازهء وی و برخی مسایل دیگر در روزنامه های چاپ امروز کابل به بررسی گرفته شده اند.


محور
روزنامهء محور نوشته است که آقای کرزی می خواهد در خصوص شرایط اش در توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا حمایت رسانه ها را به دست آورد و از همین رو مسوولان رسانه ها را در ارگ دعوت کرده بود.

به باور نویسنده در این اواخر شماری از رسانه های داخلی نیز با رسانه های خارجی هم نظر شده و به خاطر امضای هرچه زودتر این توافقنامه بر رییس جمهور کرزی فشار وارد می کنند.

روزنامه می نویسد که حکومت افغانستان تلاش دارد حد اقل جلو فشار های رسانه های داخلی را بگیرد.

محور همچنان نوشته است، این دستور لوی څارنوالی که تمام رسانه ها باید منابع مالی شان را واضح سازند، تلاشی برای جلوگیری از تبلیغات یک جانبهء رسانه ها است.


ویسا
روزنامهء ویسا هم در سرمقالهء امروز خود اظهارات تازهء رییس جمهور کرزی با مسوولان رسانه ها را بررسی نموده است.

به نوشتهء سر مقاله نویس، در این نشست آقای کرزی گفته است، امریکا برای منافع خود به افغانستان آمده، اگر در این کشور می ماند و یا هم بیرون می شود هم به اساس منافع خودش خواهد بود.

در سرمقاله موقف اخیر رییس جمهور کرزی در رابطه به توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا یک موقف ملی خوانده شده اما به باور نویسنده مشکل این است که تمام مردم با او همنوا نیستند.


آرمان ملی
روزنامهء غیر دولتی آرمان ملی در سر مقالهء امروز اش هشدار داده که اگر با امریکا و ناتو توافقنامه ها به امضا نرسند، ممکن آشوب های داخلی در افغانستان بیشتر گردند.

در ادامهء سرمقاله گفته شده که اگر امریکا و ناتو تمام سربازان شان را از افغانستان بیرون کنند، زیان بیشتر آن به مردم فقیر و بی بضاعت خواهد رسید و افغانستان مانند عراق با آشوب های داخلی روبرو خواهد شد.

روزنامه نوشته است که افغانستان با برخی از کشور ها توافقنامه های همکاری های درازمدت استراتیژیک را به امضا رسانده اما مهمتر از همه توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا است که باید به امضا برسد.


انیس
روزنامهء دولتی انیس سرمقالهء امروز خود را تحت عنوان: "نقش ناتو در افغانستان در حال تغییر است"، به چاپ رسانیده است.

در سرمقاله آمده است که اگر با ناتو در مورد باقیماندن سربازان اش در افغانستان توافقنامه به امضا برسد، نقش جنگی این سازمان به حمایوی عوض خواهد شد.

به نوشتهء روزنامه در خصوص امضای این توافقنامه مذاکرات میان مقام های افغان و ناتو آغاز شده است.

انیس نوشته است که امضای این توافقنامه برای ثبات افغانستان و تقویت نهاد های امنیتی این کشور مهم می باشد.


سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG