لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۸

صدیقی: برای امنیت کاندیدان آماده گی کامل گرفته شده است


صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله
هر چند هنوز هم نگرانی های نسبت به تامین امنیت انتخابات و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال آینده در افغانستان موجود اند اما وزارت داخلهء این کشور یک بار دیگر در این زمینه اطمینان میدهد.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله می گوید کمیسیون خاصی که برای تامین امنیت انتخابات از سوی آنان ایجاد شده مصروف کار است و برای تامین امنیت نامزدان نیز تدابیر گرفته شده اند.

آقای صدیقی به روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل تاکید نمود که امنیت انتخابات و نامزدان برای آنان مهم است و در این خصوص با نامزدان هم از نزدیک صحبت کرده اند:

«برای تامین امنیت کاندیدان محترم کمیسیون ویژه تشکیل شده، با تمام کاندیدان ملاقات های هم صورت گرفته، تشویش های که کاندیدان داشته اند، تشویش های شان گرفته شده و با ما شریک گردیده، نیازمندی های شان تا حدی رفع شده. ما باز هم حاضر هستیم که اگر هر نوع نگرانی در قسمت امنیت شان داشته باشند، انشاالله ما از امکانات استفاده خواهیم کرد. در حال حاضر در تامین امنیت شان ما با کدام چالش رو به رو نیستیم.»

این سخنان سخنگوی وزارت داخلهء افغانستان در حالی ابراز می شوند که در جلسهء روز یکشنبه شورای امنیت ملی کشور این وزارت توظیف شد تا از تاریخ اول ماه دلو امنیت فزیکی نامزدان و معاونان آنان را باید تامین کند.

در جلسهء شورای امنیت ملی همچنان گفته شده که وزارت داخله باید برای تامین امنیت نامزدان انتخابات شورا های ولایتی سال آینده به سطح ولایات کمیسیون های امنیتی را ایجاد کند.

قرار است مبارزات انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ 13 دلو و از نامزدان شورا های ولایتی از 13 ماه حوت آغاز و تا 13 ماه حمل سال آینده ادامه یابند.

از سوی دیگر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از نهاد های امنیتی کشور می خواهد تا در جریان زمان باقیمانده به برگزاری انتخابات به خاطر تامین امنیت انتخابات و نامزدان تلاش جدی کنند.

ضیا الحق امرخیل رییس دارالانشای این کمیسیون در صحبت با رادیو آزادی گفت که نسبت به گذشته هماهنگی آنان با نهاد های امنیتی بیشتر شده اما با آن هم برخی از نگرانی های در این مورد نزد آنان موجود اند:

« کمیسیون مستقل انتخابات در حالات جنگ و نا امنی نیز انتخابات را برگزار می کند اما بازهم ما نگرانی داریم و از ارگان های امنیتی می خواهیم که به این انتخابات سرنوشت ساز توجه کنند و این فرصت را از دست ندهند تا کمیسیون مستقل انتخابات بتواند انتخابات را در فضای امن برگزار کند. »

در قانون انتخابات افغانستان آمده است که اگر یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری در روز برگزاری انتخابات کشته می شود و یا هم فوت می کند انتخابات باید دوباره برگزار گردد.

اما در این قانون مشخص نشده که بدون روز راه اندازی انتخابات در سایر موارد کشته شدن نامزدان و یا تاثیر آن بر انتخابات چه خواهد بود.

پیش از این نیز وزارت داخلهء افغانستان چندین بار از تامین امنیت انتخابات سال آینده در کشور اطمینان داده اما به باور آگاهان تهدیدات مخالفان مسلح در شماری از ولایات نا امن، مانع شرکت مردم در انتخابات خواهد شد.


سحر لیوال
XS
SM
MD
LG