لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۴۶

ظاهر: قرارداد خدمات هوایی با شرکت امارات قبلاً امضا شده است


ریاست مستقل هوا نوردی ملکی افغانستان ادعا دارد که وزیر پیشین خارجهء کشور بدون تفاهم با وزارت ترانسپورت، قرارداد خدمات هوایی را با جانب امارات متحده عربی امضا کرده است.

ریاست مستقل هوا نوردی ملکی افغانستان می گوید، با وجود مخالفت های مکرر مقامات این ریاست و وزارت ترانسپورت زلمی رسول وزیر خارجهء پیشین دست به امضای این توافقنامه با جانب امارات زده است.

حامد ظاهر رییس عمومی هوا نوردی ملکی افغانستان به روز دوشنبه گفت، یکی از شرایط در این توافقنامه دادن آزادی پروازها با شرکت امارات است که این مساله فعالیت شرکت های داخلی را آسیب می رساند.

آقای ظاهر که در کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه صحبت می کرد گفت، وزیر خارجهء پیشین افغانستان این قرارداد را با مقامات امارات در نیویارک امضا کرده است:

« قبل از اینکه وزیر صاحب به نیویارک بروند من همراه با وزیر صاحب ترانسپورت حضور داشتم که در تیلفون به وزیر خارجهء پیشین گفت که من به امضای این توافقنامه رضایت ندارم از سال 2006 به این طرف چانه زنی های ما ادامه دارد که بلاخره خبر شدیم که این توافقنامه در 24 ماه سپتمبر امضا شد که ما حالا هم مخالف آن هستیم. »

رییس اداره مستقل هوا نوردی ملکی افغانستان ابراز نگرانی کرد که اگر شرایط آزادی پرواز برای شرکت امارات از سوی کابینه کشور تایید شود این مساله به زیان شرکت های هوایی داخلی تمام خواهد شد.

به گفته مسوولان ریاست هوا نوردی ملکی اولین موافقتنامه در این خصوص از سوی وزیر خارجهء وقت با جانب امارات در سال 2006 امضا گردید که وزارت ترانسپورت در آنزمان نیز با امضای این توافقنامه موافق نبود.

از سوی هم کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه می گوید، برخی از مسوولان شرکت های هوایی داخلی نیز در خصوص این مساله به آنان شکایت کرده اند.

خواستیم تا در این مورد نظر مسوولان در وزارت خارجه افغانستان را داشته باشیم اما با وجود تماس های مکرر موفق نشدیم.

شرکت هوا نوردی امارات که یکی از شرکت های معتبر جهان به شمار می رود نخستین پروازش را حدود یک ماه قبل به میدان هوایی بین المللی کابل آغاز کرد.

به اساس گزارش ها در حال حاضر به شمول شرکت هوایی امارات، هشت شرکت هوایی خارجی پروازهای شان را به این کشور انجام می دهند.

برخی با شنده گان کشور ابراز امیدواری می کنند که ممکن با افزایش پرواز شرکت های خارجی به افغانستان زمینهء عرضه خدمات معیاری با کیفیت در بخش هوا نوردی فراهم گردد.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG