لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۰۳

بیجا شده های داخلی در کابل با مشکلات زیاد روبرو اند


با فرا رسیدن فصل زمستان یک بار دیگر مشکلات بیجا شده گان داخلی در کابل همانند سال های گذشته افزایش یافته حتی سبب جان باختن تعدادی از اطفال آنان شده است.

شماری از بیجا شده گان در منطقه چهاراهی قمبر شهر کابل شکایت دارند که سردی هوا ظرف چند روز اخیر جان سه طفل شان را گرفته و نیز شیوع امراض در بین آنان را بیشتر ساخته است.

این بیجا شده گان که از چندین سال به این طرف در این منطقه زنده گی دارند در صحبت با رادیو آزادی از حکومت افغانستان و موسسات کمک کننده خواستند تا به مشکلات شان رسیده گی نمایند:

« بسیار مردم ما از همین حالا از یخ و سردی هوا جان می دهند تا هنوز که برف نباریده است مردم ما را یخ می زند.»

« ما از همین چهاراهی قمبر هستیم مشکلات ما بسیار زیاد است، یک غله و خوراک درست نداریم که اطفال ما بخورند، حکومت با ما هیچ کمک نکرده، اولاً وزیر ما صد بار وعده کرده و عملی نکرده می گوید که امروز مشکل تان را حل می کنیم، صبح حل می کنیم به همین قسم سال گذشت.»

این در حالیست که حکومت افغانستان می گوید، تلاش ها به هدف کمک رسانی به این بیجا شده گان در هماهنگی با نهاد های خیریه و موسسات بین المللی آغاز شده اند.

یک موسسه جرمنی به روز سه شنبه برای بیش از دوهزار خانواده بیجا شده در منطقهء چهاراهی قمبر و برخی مناطق دیگر شهر کابل کمک های زمستانی را توزیع کرد.

اخیراً کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران و سازمان غذایی جهان نیز در همکاری با وزارت مهاجرین و عودت کننده گان روند کمک به افراد بی بضاعت در محلات مسکونی را آغاز کرد.

از سوی هم مهر خدا صبار رییس حالات اضطرار وزارت امور مهاجرین و عودت کننده گان به روز سه شنبه گفت، روند توزیع کمک های زمستانی را به بیجا شده گان در کابل از چند روز به این طرف آغاز کرده اند:

« ما نیازمندی های این خانواده ها را ارزیابی کردیم که اینها در زمستان چه نیاز دارند، تثبیت شد که از جمله البسه، مواد محروقاتی و مواد خوراکه بخاطریکه در فصل سرما کار هم کمتر میسر می شود به همین خاطر ما یک برنامه سه ماهه را برای شان تنظیم کردیم.»

به گفته آقای صبار، این کمک ها در هماهنگی با موسسات بین المللی برای بیش از پنج هزار خانواده بیجا شده در کابل و همچنان برای بیجا شده گان در سایر ولایات توزیع می گردد.

اما بیجا شده گان، این کمک ها را برای پیش بُرد زنده گی شان بسنده ندانسته تقاضا دارند تا دولت برای حل مشکلات بی سرپناهی آنان نیز توجه کند.

اما وزارت مهاجرین وعودت کننده گان همواره تاکید کرده است که در صورت برگشت بیجا شده گان به محلات اصلی شان، آنان را در این زمینه کمک و همکاری می کند.

جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG