لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۴

بعد از 14 سال قوماندان های هند و پاکستان با هم ملاقات کردند


برای نخستین بار در چهارده سالی که گذشت، روز سه شنبه قوماندانان اردوی پاکستان و هند با هم ملاقات کرده، روی تنش های موجود در منطقهء مورد منازعهء کشمیر گفتگو کردند.

آژانس خبری دی. پی. ای. آلمان با نقل قول از جنرال وینودبهاتیا (Vinod Bhatia) که ریاست هیات هند را به عهده داشت، می نویسد که به خبرنگاران گفته است:
"ما ملاقات خیلی صمیمی، مثمر و سودمند داشتیم."

به گفتهء جنرال وینودبهاتیا (Vinod Bhatia) در جریان این ملاقات مسایل مربوط به آتش بس و میکانیزم های موجود در امتداد خط کنترولی، با قوماندان های پاکستانی، صحبت شده است.

به نوشتهء آژانس خبری دی. پی. ای، حدود 750 کیلومتر خط کنترولی منطقهء کشمیر تحت کنترول پاکستان را از کشمیر تحت ادارهء هند جدا می سازد. در سال جاری میلادی در امتداد این خط کنترولی بیش از 200 تخطی از آتش که در سال 2003 میلادی بس نافذ شده، صورت گرفته است.
آژانس خبری دی. پی. ای. آلمان می نویسد، حکومت هند می گوید، 7 عسکر آن کشور کشته و ده ها فرد ملکی در اثر تخطی از آتش بس زخمی شده اند. پاکستان ادعا می کند که 3 عسکر و هشت فرد ملکی آن کشور کشته شده اند.

ملاقات روز سه شنبه بین قوماندانان اردوی پاکستان و هند نخستین ملاقات بعد از سال 1999 میلادیست که سه ماه قبل توسط منموهن سنگ صدراعظم هند و نواز شریف صدراعظم پاکستان پیشنهاد شده بود.

از زمان آزادی هند از استعمار بریتانیا در سال 1947 میلادی تا اکنون، این دو کشورآسیایی همسایهء دارای اسلحهء اتمی سه بار با هم جنگیده اند که دو بار آن روی منطقهء مورد منازعهء کشمیر بوده است.

هند پاکستان را متهم می کند که به شورشیانی پناه داده است که در منطقهء کشمیر تحت کنترول هند حملات را اجرا می کنند. اسلام آباد این اتهامات را رد کرده، جنگجویانی را که در کشمیر می جنگنند، مبارزان آزادیخواه می خواند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00
لینک مستقیم
XS
SM
MD
LG