لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۴ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۴

صادرات افغانستان نسبت به سال قبل دو برابر افزایش یافته است


وزارت اتجارت و صنایع افغانستان خبر خوشی دارد، افزایش دو برابر صادارت این کشور نسبت به سال گذشته.

سخنگوی وزارت تجارت و صنایع می گوید، حتی چند روز پیش از پایان سال 2013 صادرات افغانستان به دو برابر بیشتر از صادرات این کشور در سال 2012 رسیده است.

وحید الله غازیخیل به رادیو آزادی گفت، سال گذشته ارزش صادرات افغانستان 62 میلیون دالر بود.

آماری را که غازیخیل ارایه کرد نشان می دهد که تنها در شش ماه اخیر سال جاری میلادی، ارزش صادرات افغانستان از صد میلیون دالر تجاوز کرده است:

« اگر به صادرات ترکاری و میوهء خشک که عمده ترین اموال صادراتی افغانستان اند، نگاه بی اندازیم، سال گذشته در طول یک سال 62 میلیون دالر بود. اما سال جاری تنها در شش ماه گذشته، صادرات این اموال از صد میلیون دالر تجاوز کرد. البته که تا پایان امسال ازین بیشتر خواهد شد. یعنی صادرات ما نسبت به سال گذشته، خیلی زیاد شده است. »

با این همه افغانستان هنوز هم کشوریست که در صادرات و واردات آن حتی توازن نسبی وجود ندارد.

این کشور سالانه به ارزش 6 ملیارد دالر اموال وارداتی را خریداری می کند در حالی که ارزش صادرات آن به مراتب کمتر است.

نگرانی از خروج سربازان بین المللی در پایان سال 2014 و احتمال تیره تر شدن اوضاع امنیتی هم بالای اقتصاد افغانستان بی تاثیر نیست.

ادارهء اتاق های تجارت افغانستان دیروز گفت، حتی تاخیر در امضای موافقتنامهء امنیتی میان کابل و واشنگتن، سبب فرار سرمایه از افغانستان شده و بالای اقتصاد این کشور تاثیر منفی گذاشته است.

امضای این موافقتنامه، زمینه را برای حضور سربازان امریکایی فراتر از سال 2014 در افغانستان، فراهم می سازد.

ولی وزارت تجارت و صنایع می گوید، همهء سرمایه گذاران نباید نگرانی داشته باشند، زیرا با خروج سربازان خارجی از افغانستان، این کشور بی ثبات نخواهد شد و تنها آنانی متاثر خواهند شد که داد و گرفت مستقیم با این نظامیان دارند.
XS
SM
MD
LG