لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۱

برای بیش از 200 معلول، در پروژه ستدیوم کابل زمینه کار پیدا شد


برای نخستین بار در یک پروژهء انکشافی در ستدیوم غازی شهر کابل، برای بیش از 200 تن از معلولین زمینهء کار فراهم می گردد.

به گفتهء مسوولان در کمیته ملی المپیک در این پروژه ساخت و نصب چوکی ها در غازی ستدیوم شهر کابل که 25 میلیون افغانی به مصرف خواهد رسید از بودجهء کمیتهء ملی المپیک افغانستان پرداخته می شود.

آنان می گویند که در نظر دارند تمام محلات و ستدیوم های ورزشی در کابل و ولایات را به شکل معیاری عیار سازند تا زمینهء بهتر تمرینات برای ورزشکاران فراهم گردد.

محمود حنیف معاون فنی کمیته ملی المپیک به رادیو آزادی گفت، تلاش می نمایند تا در آینده نیز چنین پروژه ها را که در آن برای معلولان زمینهء کاری مساعد گردد، راه اندازی کنند:

« این قرارداد به یک شرکت که در آن افراد معلول کار می کنند داده شده و بر ما تقریباً یک لک و چند هزار دالر نرخ نازلتر داده اند که شرکت تولیدی افغانستان است، و ریاست تربیت بدنی سپورت در نظر دارد که اماکن ورزشی را به شکل معیاری بسازد تا ورزشکاران افغان بتوانند به صورت درست تمرین کنند. »

از سوی هم مقام های وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین می گویند، کار پروژه ساخت و نصب چوکی ها در غازی ستدیوم که توسط یک شرکت خصوصی تطبیق می گردد، در مدت 6 ماه تکمیل خواهد شد.

به گفتهء آنان این پروژه زمینهء کار را برای بیش از 200 فرد دارای معلولیت فراهم می سازد. در عین حال عبدالوهاب یک تن از معلولین که در این پروژه شامل کار شده، ابراز خرسندی کرده گفت:

« برای ما کار پیدا شد حالا ما کار می کنیم و از این طریق نفقهء اولاد خود را پیدا می کنیم، و بسیار خوش هستیم، و همچنان من می توانم میز، چوکی، تشناب های سیار و ذخیره های آب را بسازم. »

به اساس معلومات وزارت کار و امور اجتماعی، شهدا و معلولین، معلولینی که در این پروژه به کار گماشته می شوند، قبلاً از سوی این وزارت در رشته های مختلف تولیدی آموزش دیده اند.

هم اکنون صد ها هزار معلول در افغانستان زنده گی می کنند که بیشتر آنان از مشکلات اقتصادی و بیکاری رنج می برند.


ژوبین احمدی
XS
SM
MD
LG