لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۷

«مشکلات ترانزیت افغانستان و پاکستان 80 درصد حل شده است»


با آن که پیش از این تجار افغان در بخش ترانزیت در پاکستان با مشکلات زیادی روبرو بودند، اما اشتراک کننده گان نشست اتاق مشترک تجارت و صنایع دو کشور اعلام کرد که این مشکلات هشتاد درصد کاهش یافته اند.

خان جان الکوزی رییس این اتاق مشترک می گوید که تلاش می کنند تا مشکلات باقی مانده در بخش ترانزیت و انتقال اموال تجاری بین دو کشور را هم مرفوع سازند.

آقای الکوزی در دومین نشست سالانهء اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان در کابل ابراز امیدواری کرد که تجارت با پاکستان تحت شعاعی سیاست این کشور قرار نگیرد:

« این اتاق در کمتر از دو سال توانست تقریباً هشتاد فیصد مشکلات ترانزیتی ما را و همچنان شصت فیصد مشکلاتی را که در کراچی است و در ترانزیت پاکستان می باشد، در افغانستان حل شده است و ما برای برطرف ساختن این مشکلات بیشتر از گذشته تلاش می کنیم. »

این نشست که به روز چهار شنبه در کابل دایر شده بود در آن تعداد زیادی از تجار افغان و پاکستانی اشتراک کرده بودند.

در حال حاضر معاملات تجارتی افغانستان و پاکستان سالانه به دو میلیارد دالر می رسد اما تجار پاکستانی گفته اند که این رقم باید به هفت میلیارد دالر افزایش یابد.

وفی الله افتخار رییس ادارهء حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان در این نشست از تاجران پاکستانی خواست تا سرمایه گذاران شان را برای سرمایه گذاری در این کشور تشویق کنند.

در عین حال زبیر متی والا رییس هیات پاکستانی و معاون اتاق مشترک تجارت و صنایع افغانستان و پاکستان گفت که برای عملی کردن این خواست تاجران افغان تلاش جدی خواهند کرد:

« بیاید که امروز روی این حرف بزنیم که چگونه می توانیم تجارت را انکشاف بدهیم، چی کنیم که همین دو اعشاریه پنج میلیارد دالر سرمایه گذاری به پنج و هفت میلیارد دالر افزایش یابد.
من به صراحت می گویم، وقتی که دوباره به پاکستان برگشتم، همان تقاضای شما را تعقیب می کنم که ما در بخش معادن، گاز، سمنت و بخش های دیگر سرمایه گذاری کنیم، من در آنجا با سرمایه داران بزرگ حرف می زنم تا بیایند و در اینجا سرمایه گذاری کنند. »


در حاشیهء نشست اتاق مشترک تجارت افغانستان و پاکستان در کابل یک موافقنامه به هدف گسترش تجارت و سرمایه گذاری میان این اتاق و آیسا یا ادارهء حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان نیز به امضا رسید.

در این موافقتنامه آمده است که آیسا باید برای سرمایه گذاران پاکستانی در بخش ثبت و توزیع زمین در پارک های صنعتی در این کشور، سهولت های را فراهم سازد.

هر چند نا امنی ها بزرگترین مشکل در برابر تجارت و سرمایه گذاری در افغانستان خوانده می شود اما تاجران افغان و پاکستانی باور دارند که اگر زمینه ها برای تجارت و سرمایه گذاری بیشتر گردند، نا امنی ها هم تا حدی کاهش خواهند یافت.


جمشید حبیب زاده
XS
SM
MD
LG