لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۰:۴۳

پیشنهاد برخی اعضای پارلمان ایران در مورد غنی سازی یورانیوم


رسانه های خبری ایران از قول مقامات مجلس یا پارلمان این کشور خبر میدهند که گفته اند یک تعداد از اعضای پارلمان این کشور مسوده قانونی را پیشنهاد کرده اند که غنی سازی یورانیوم را تا درجه 60 درصد در ایران پیشنهاد می کند.

خبرگزاری ایسنا از قول عضو پارلمان ایران مهدی موسوی نژاد نوشته است که می گوید اگر طرف مقابل تحریم های خود را بیشتر بسازد و تحریم های نو را اعلان کند و یا حقوق ایران را برای داشتن انرژی اتمی پامال نماید، حکومت ایران مکلف خواهد بود که این دستور را عملی کرده و غنی سازی یورانیوم را بدرجه 60 درصد در تاسیسات اراک آغاز نماید.

به اساس موافقتی که بین ایران و شش قدرت جهان در 24 نومبر بدست آمد کشورهای غربی وعده نمودند که تحریم های علاوه گی را بر ایران جاری نخواهند ساخت. طبق همین موافقت ایران تعهد نمود که به غنی سازی یورانیوم بیش از پنج درجه دست نخواهد زد.

علاوه بر آن ایران تعهد کرد ذخیره های یورانیوم بیشتر از این غنی شده را خنثی می سازد زیرا غنی ساختن این یورانیوم بدرجه بیشتر یعنی بیش از 90 فیصد که برای اسلحه اتمی لازم می باشد کار آسان خواهد بود.

ایران همچنان تعهد کرده است که در تاسیاست اتمی فوردو، نطانز و اراک فعالیت های پیشرفته را انجام نخواهد داد. سند نو در این رابطه از سوی 100 عضو مجلس ایران به ریاست مجلس پیشنهاد شده ولی قبل از آنکه به قانون تبدیل شود، باید توسط پارلمان که 290 عضو دارد تصویب شود.

اداره امریکا امیدوار است که موافقتنامه موقتی در این مورد با ایران برای مذاکرات بیشتر فرصت خواهد داد و زمینه ایجاد اعتماد بین طرفها را فراهم خواهد ساخت تا یک موافقت دایمی و موثر برای مهار کردن برنامه های اتمی ایران ترتیب شود.

اما یک تعداد اعضای کانگرس امریکا خواهان تحریم های بیشتر علیه ایران می باشند و به این نظر اند که چنین اقدام فشار را بر ایران بیشتر خواهد ساخت تا در این ساحه به سازش وسیعتر حاضر شود.

هرچند ایران ادعا می کند که برنامه های اتمی آن اهداف صلح آمیز دارد یعنی تولید انرژی، اما کشورهای غرب به این نظر اند که ایران در سایه برنامه های اتمی خود می خواهد اسلحه اتمی تولید کند.

متخصصین ایران و گروه پنج جمع یک یعنی پنج عضو دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین جمع آلمان مذاکرات دشوار را برای عملی کردن این موافقت پیش می برند و این مذاکرات بخاطر تعطیلات عید میلاد مسیح موقتاً متوقف شده است.
XS
SM
MD
LG