لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۶ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۷

وزیرستان شمالی: در عملیات نظامی، ده ها شورشی کشته شدند


اردوی پاکستان می گوید، در جریان عملیات نظامی علیه شورشیان که هفته گذشته در منطقه قبایلی وزیرستان شمالی راه اندازی شده بود، ده ها شورشی کشته شده اند.

اردوی پاکستان ادعا می کند که در این عملیات به باشنده گان محلی آسیب نرسیده است.

این در حالی است که باشنده گان منطقهء قبایلی وزیرستان شمالی، اردوی پاکستان را متهم کرده اند که در جریان عملیات علیه شورشیان، ده ها فرد ملکی را کشته است.

اردوی پاکستان عملیات در وزیرستان شمالی را به تاریخ هژدهم دسمبر بعد از آن آغاز کرد که تندروان بر یک پوستهء پولیس در منطقه میرعلی حمله کردند که در نتیجه آن چهار عسکر پاکستانی کشته و در حدود سی و پنج تن دیگر از آنها زخمی شدند.

در این عملیات که در حدود یک هفته دوام کرد، قیود کشت و گزار وضع گردیده و تعداد زیادی از باشنده های محل، به دلیل حملات توپخانه و نا آرامی ها، از خانه هایشان فرار کردند.

برخی از آگاهان پاکستانی این عملیات نظامی علیه شورشیان در وزیرستان شمالی را یک اقدام غیر موثر از سوی اردوی این کشور می خوانند.

عقیل یوسفزی کارشناس پاکستانی می گوید، همچو یک اقدام غیر منظم اردوی پاکستان باعث کشتار افراد ملکی گردید.

به باور عقیل یوسفزی اگر اردوی پاکستان فیصله راه اندازی عملیات را علیه شورشیان مستقر در وزیرستان شمالی داشت، باید با یک طرح موثر آنرا انجام میداد تا ضرر آن به شورشیان میرسید نه به باشندگان محلی:

« اطلاعات دقیق که رسیده اینست که در این عملیات 99 درصد افراد ملکی کشته شده اند. اگر در حقیقت شورشیان کشته می شدند باید اردو لست از آنها را که کی ها در کجا کشته شدند را نشر می کرد اما کشتار مردم محلی بنام عملیات نظامی مخالفت را ترویج میدهد و به ضرر کشور است. »

وزیرستان شمالی در امتداد سرحدات با افغانستان، اقامتگاه عمدهء طالبان پاکستانی و دیگر تندروان است که با القاعده رابطه دارند.

عقیل یوسفزی می افزاید، اردوی پاکستان کشتار مردم محلی را نباید عملیات نظامی نام بدهد در صورتیکه اردو پاکستان واقعاً خواهان از بین بردن لانه های شورشیان که در وزیرستان شمالی موجود بوده و حملات را در افغانستان انجام میدهند، است باید یک پلان موثر برای آن داشته باشد:

« اگر حکومت پاکستان در وزیرستان شمالی و یا کدام منطقه دیگری عملیات نظامی می کند باید از قبل برای آن یک پالیسی و یک پلان داشته باشد. هنگامی که جامعه جهانی به پاکستان گفت که شورشیان وابسته به شبکه های تروریستی مختلف در وزیرستان مستقر است که باید بر علیه شان عملیات نظامی گردد پاکستان جواب مثبت نداد اکنون چرا عملیات پلان ناشده که همه مردم ملکی را کشت براه انداخت؟. »

اردوی پاکستان در حالی ادعای عملیات نظامی بر علیه شورشیان در وزیرستان شمالی را نمودند که حکومت مرکزی پاکستان به رهبری نواز شریف تلاش دارد تا طالبان پاکستانی را آماده مذاکرات نماید.


فرشته نگاه رادیو آزادی، پشاور
XS
SM
MD
LG