لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۷

امنیت ملی: بالای برخی انتحار کننده ها تجاوز جنسی صورت می گیرد


در جریان چند ماهء اخیر این دومین بار است که ادارهء امنیت ملی می گوید در مراکز آموزشی مخالفان مسلح در آنسوی سرحد بر اطفال خورد سن تجاوز جنسی صورت می گیرد.

ریاست عمومی امنیت ملی با فرستان ویدیویی به رادیو آزادی ادعا می کند که طفلی که قصد داشت بر قوماندان امنیه ولایت خوست حمله انتحاری انجام دهد پس از بازداشت اقرار نموده است که در مرکز آموزشی شبکهء حقانی در میرانشاه بر وی تجاوز جنسی صورت گرفته است.

این پسر سمیع الله نام دارد و در مورد چنین گفته است:
« در یک هوتل شاگرد بودم یک شخص بنام همایون آمد و برایم گفت. بیا جای است که برایت زیات پول میدهد، به میرامشا من را با خودش برد در میرامشا به قومندان موسی کلیم مره تسلیم نمود، برایم یک تفنگچه داد و گفت که خود را به خوست برسان و قوماندان امنیهء خوست را بزن. موسی کلیم چهار شب بر من تجاوز جنسی نمود این کار را به زور بالایم انجام میداد. »

سمیع الله 16 ساله همچنان می گوید که او از سوی موسی کلیم و محمد کلیم قوماندانان شبکهء حقانی مورد شکنجه قرار گرفته و لت و کوب شده است.

اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان با فرستادن ایمیلی به رادیو آزادی این ادعا ها را رد کرده است. مجاهد گفته است که امنیت ملی با زور و شکنجه زندانیان را وادار به این گفته ها می سازد.

چند ماه قبل نیز ریاست امنیت ملی یک طفل را در ولایت هرات بازداشت نمود که قصد انجام حملهء انتحاری را داشت، و او نیز اقرار نموده است که در جریان آموزش بالایش تجاوز جنسی صورت گرفته است.

در این حال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در یک گزارش تازه گفته است که در جریان سال روان میزان تجاوز جنسی بر اطفال در افغانستان 28 درصد افزایش یافته است.

در عین حال کمیسیون مستقل حقوق بشر از مخالفین مسلح دولت خواسته است که از اطفال برای انجام حملات تخریبی و کار های نا مشروع استفاده نکنند.

رفیع الله بیدار سخنگوی این کمیسیون بروز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت:
« از مخالفین تقاضای ما این است که در نخست از لحاظ اسلام و از لحاظ قوانین بشر دوستانه بین المللی قوانین را مراعات کرده و اطفال را در منازعات جنگی مورد سوء استفاده قرار ندهند. »

در عین حال این کمیسیون از حکومت می خواهد تا برای حمایت از حقوق اطفال در افغانستان اقدامات جدی را روی دست گیرد.

مقام های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان عوامل افزایش تجاوز های جنسی بالای اطفال را عدم دسترسی حکومت در مناطق نا امن و موجودیت فساد در ارگان های قضایی دولت می خواند.


ژوبین احمدی
XS
SM
MD
LG