لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۵

«بخاطر حضور نیروهای امریکایی، افغانستان سند امنیتی را زودتر امضا کند»


قصر سفید می گوید، حکومت افغانستان اگر می خواهد که قوای امریکا پس از سال 2014 در این کشور حضور داشته باشند توافقنامه امنیتی با امریکا را در ظرف چند هفته امضا کند.

جی کارنی سخنگوی قصر سفید دیروز به خبرنگاران گفت:
« موضع گیری ما بازهم این است که اگر توافقنامه امنیتی دوجانبه هرچه زود تر امضا نشود ما مجبور خواهیم بود که پلان گذاری مرحله پس از سال 2014 را آغاز کنیم که در آن هیچ عسکر امریکایی و یا ناتو در افغانستان باقی نخواهند ماند. »

جی کارنی افزود ما خواهان چنین یک گزینه نیستیم و رئیس جمهور باراک اوباما هم به این باور نیست که چنین یک روش پالیسی بهتر باشد و چنین یک انتخاب به نفع افغانستان هم نیست ولی با تاخیر هرچه بیشتر امضای این توافقنامه در سال 2014، احتمال خروج همه سربازان امریکایی از افغانستان بیشتر می شود.

او گفت: « ببینید، من کدام جدول زمانی مشخص و یا تصمیم های سیاسی دیگر ندارم که امروز اعلان کنم. ولی من می توانم به شما بگویم که ما از چند هفته صحبت می کنیم و نه چند ماه. و شما می دانید که زمان در حال گذر است. »

حکومت افغانستان پس از مذاکرات طولانی که باعث تیرگی روابط کابل و واشنگتن شد تقاضای امریکا را که خواستار امضای توافقنامه امنیتی تا پایان سال گذشته بود نادیده گرفت.

مقامات امریکایی می گویند اگر توافقنامه امنیتی امضا نشود همه سربازان امریکایی از افغانستان خارج خواهند شد و هیچ تعدادی از این عساکر پس از سال 2014 برای آموزش نیروهای افغان و عملیات ضد تروریزم در افغانستان باقی نخواهند ماند.

امریکا در نظر دارد که در حدود هشت هزار سرباز خود را پس از سال 2014 در افغانستان نگهدارد.

رئیس جمهور افغانستان حامد کرزی تهدید های واشنگتن مبنی بر فرا خواندن همه سربازان امریکایی از افغانستان را جدی نمی گیرد.

اگر همه عساکر امریکایی از افغانستان خارج شوند قوای امنیتی نو تاسیس افغانستان در مقابل شورشیان طالب به تنهایی خواهند جنگید.
XS
SM
MD
LG