لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۰

سالنگی: طرح نهایی تدابیر امنیتی برای انتخابات ارایه خواهد شد


جنرال محمد ایوب سالنگی معیین امنیتی وزارت داخله افغانستان
وزارت داخلهء افغانستان می گوید پس از پایان ارزیابی های امنیتی در مورد حوزه های انتخاباتی کشور، طرح نهایی تدابیر امنیتی برای انتخابات سال آینده با کمیسیون مستقل انتخابات شریک ساخته خواهد شد.

جنرال محمد ایوب سالنگی معیین امنیتی این وزارت روز سه شنبه در حاشیهء نشست با مسوولان امنیتی و محلی زون مرکز و شرق افغانستان گفت که قرار است ارزیابی ها در این مورد تا دو روز دیگر نهایی شود.

آقای سالنگی یکبار دیگر از تامین امنیت کامل انتخابات اطمینان داده، گفت:
"تا دو روز دیگر نتایج را به شکل فشرده به کمیسیون مستقل انتخابات تسلیم خواهیم کرد که رسانه ها نیز در آن زمان حضور خواهند داشت و آنچه را که می خواهم بگویم این است که نیروهای امنیتی افغان در تشریک مساعی مردم از این آزمون موفقانه خواهند گذشت."

قرار بود طرح نهایی تدابیر امنیتی برای انتخابات سال آینده روز یکشنبه هفتهء جاری با کمیسیون مستقل انتخابات شریک ساخته شود.

اما وزارت داخلهء افغانستان دلیل تاخیر در این مسالهء را خرابی اوضاع جوی و مشکلات تخنیکی عنوان می کند.

شماری از والیان، قوماندانان امنیه و اعضای شورا های ولایتی زون مرکز و شرق کشور در نشستی در کابل گزارش های شان را با مسوولان امنیتی کشور در خصوص اوضاع امنیتی حوزه های انتخاباتی مناطق شان در میان گذاشتند.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برای انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال 1393 حدود شش هزار و هشتصد مرکز رای دهی در نظر گرفته شده اند. اما قبل از این وزارت داخلهء افغانستان گفته است که از این میان دوصد وپنجاه مرکز با تهدیدات بلند امنیتی روبرو اند.

این در حالیست که کمیسیون مستقل انتخابات جهت پیشبرد پروسهء انتخابات همواره روی تامین امنیت این پروسه تاکید کرده است.
در این میان یوسف نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، در خصوص تامین امنیت تمام مراکز انتخاباتی ابراز امیدواری میکند.
اما وی میگوید که تاخیر در سپردن طرح نهایی تدابیر امنیتی برای انتخابات، بر فعالیت های این کمیسیون تاثیر ناگوار برجا نخواهد گذاشت.
"ما از لحاظ تخنیکی و لوژستیکی به گونه ء کامل آماده هستیم مطابق تقسیم اوقات پیش میرویم و تاخیر که در شریک ساختن طرح نهایی امنیتی برای انتخابات آمد هیچگونه تاثیر منفی روی فعالیت های ما نخواهد گذاشت."

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید، برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال آینده که کمتر از سه ماه دیگر به برگزاری آن باقی مانده است، تدابیر لازم گرفته شده و تلاش ها برای برگزاری انتخابات به گونهء شفاف و عادلانه ادامه دارند.

اما شماری از نهاد ها و مردم از عدم برگزاری انتخابات شفاف و به موقع بنا بر احتمال ایجاد ممانعت ها از سوی مخالفان مسلح و سردی هوا در روز انتخابات در برخی مناطق کشور، نگران اند.

سحرلیوال
XS
SM
MD
LG