لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۰

سپوژمی: برادرم مرا مجبور به انجام حملهء انتحاری کرد


سپوژمی دختر 10 سالهء که برادر اش او را برای انجام حملهء انتحاری آماده کرده بود.
پولیس افغان می گوید، آنها جستجو را به هدف دستگیری یک قوماندان طالبان آغاز کرده اند که گفته می شود خواهر ده ساله اش را در ولایت هلمند به پوشیدن واسکت پُر از مواد منفجره به هدف انجام حمله انتحاری مجبور کرده است.

اما این دختر نتوانست که کدام حملهء را انجام دهد و پیش از آن توسط پولیس دستگیر شد.

عمر ځواک سخنگوی والی هلمند به رادیو آزادی گفت، آنها تیمی را برای جستجوی برادر این دختر که گفته می شود یک قوماندان طالبان است، موظف کرده اند.

این دختر که سپوژمی نام دارد می گوید، برادر و دوست وی او را برای پوشیدن واسکت به هدف حمله انتحاری مجبور ساخته اند.

سپوژمی دیروز به خبرنگاران گفت، او حتی قادر به انتقال این واسکت پُر از مواد منفجره نبوده است:

« برادرم ظاهر و دوست اش جبار مرا مجبور به پوشاندن این واسکت نمودند. قبل از اینکه آب را عبور کنم، آنها لباس های را به رنگ سیاه برایم دادند که بپوشم. آنها در جریان شب مرا به نزدیک دریا آوردند. ولی زمانیکه آب سرد را دیدم، فریاد کشیده گفتم آب سرد است و من نمی توانم آن را عبور کنم. همهء خانواده ام در این مورد می دانند. آنها مرا دوباره به خانه برده واسکت را از بدنم کشیدند.»

سپوژمی گفت، بعد از اینکه پدرش او را در همان شب از خانه کشید، از سوی پولیس دستگیر شد. او همچنان گفت که مادر اندرش او را خوب نمی بیند.

وزارت داخله افغانستان دیروز گفت، سپوژمی در ولسوالی خانشین ولایت هلمند دستگیر شده است.

حمیدالله صدیقی قوماندان پولیس شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند گفت:

« این دختر که سپوژمی نام دارد، توسط دو قوماندان طالبان مجبور شده بود تا واسکت انتحاری بپوشد و خود را در قرارگاه پولیس انفجار دهد. یکی از این قوماندانان برادر وی بود. طوریکه شما مشاهده می کنید، دخترک بیگناه چنین کار را کرده نتوانست. هیچ کسی و هیچ آئینی به او اجازه چنین یک کار را نمی دهد.»

کارشناسان می گویند، گروه های افراطی از کودکان به حیث بمب گذار انتحاری استفاده می کنند. زیرا آنها به ساده گی می توانند از پوسته های امنیتی عبور کنند و مواد منفجره بسته به بدن شان را انفجار دهند.

طالبان گفته اند، آنها به استفاده از کودکان در نبرد علیه حکومت و نیرو های ناتو، اجازه نمی دهند.

اما تاکنون نیرو های امنیتی افغان چندین بار از دستگیری اطفال و نوجوانان که مواد انفجاری را با خود حمل می کردند، خبر داده اند.
XS
SM
MD
LG