لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۱

«رییس جمهور کرزی موقف خود را در مورد سند امنیتی روشن سازد»


داکتر عبدالله عبدالله یکی از کاندیدان ریاست جمهوری
در حالی که مقام های امریکایی همواره روی امضای هر چه زودتر توافقننامه امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن تاکید کرده اند در عین حال تعدادی از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هم خواستار امضای این موافقتنامه شده اند.

داکتر عبدالله عبدالله یکی از این کاندیدان به روز سه شنبه در یک نشست خبری در کابل از رییس جمهور کرزی خواست تا موقف خود را نسبت به توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا روشن سازد:

« رییس جمهور افغانستان حق دارد که این موافقتنامه را امضا کند و یا بگوید که آنرا امضا نمی کند و به حکومت آینده کشور واگذار سازد.
موقف ما این است که ما به این توافقنامه نیاز داریم و این طور به نظر می رسد که این شرایط از رییس جمهور نیست.
ما منافع افغانستان را در این توافقنامه می بینیم و از رییس جمهور فعلی کشور می خواهیم تا موقف خود را در برابر آن روشن سازد و ما این قرارداد را به نفع کشور می دانیم. »


آقای عبدالله می افزاید که هرگاه کمک های جامعهء جهانی به افغانستان متوقف شوند گروه القاعده دوباره در این کشور بر خواهند گشت.

این در حالی است که جی کارنی سخنگوی قصر سفید به تازه گی از حکومت افغانستان خواسته تا چند هفتهء دیگر توافقنامهء امنیتی با امریکا را امضا کند و اگر این کار انجام نشود، تمام سربازان امریکایی از این کشور بیرون خواهند شد.

اما عادله راز معاون سخنگوی رییس جمهور کرزی در پاسخ به هشدار اخیر امریکا به روز سه شنبه به رادیو آزادی گفت که شرایط حکومت افغانستان برای امضای این توافقنامه تغییر نکرده است.

وی می گوید که هرگاه شرایط و تصامیم لوی جرگه مشورتی و حکومت افغانستان از سوی امریکا قبول شود توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا به امضا خواهد رسید.

پیش از این هدایت امین ارسلا کاندید دیگر انتخابات ریاست جمهوری سال 1393 هم خواسته بود که این توافقتنامه باید از سوی حکومت فعلی افغانستان به امضا برسد.

اما قطب الدین هلال که از کاندیدان انتخابات سال آینده در افغانستان است تاکید نموده که در امضای توافقنامهء امنیتی باید از عجله کار گرفته نشود.

در همین حال حبیبه سرابی معاون دوم زلمی رسول کاندید انتخابات ریاست جمهوری، امضای این توافقنامه را برای پیشرفت اقتصادی و ایجاد شرایط بهتر زندگی برای افغان ها مهم می داند.

اما داود سلطانزوی یک کاندید دیگر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مصاحبه با رادیو آزادی می گوید که قرارداد امنیتی برای حاکمیت ملی، ثبات سیاسی و انکشاف اقتصادی کشور لازمی می باشد:

« ما باید روابط خود را با امریکا تنظیم کنیم که در چوکات یک توافقنامه باید تعریف شود. این که سال ها برخی ها شعار می دانند که روابط ما تعریف شود این شعار ها اکنون باید عملی شوند که عملی شدن آن همین توافقنامه است. »

سعی کردیم که در این مورد نظر اشرف غنی احمدزی، قیوم کرزی و دیگر کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را هم داشته باشیم اما به این کار موفق نشدیم.

تا هنوز مشخص نیست که با این خواست ها توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا چه زمانی به امضا خواهد رسید.


وژمه اندر
XS
SM
MD
LG