لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۸

برای نخستین بار گزارش خشونت علیه مردان در افغانستان نشر شد


با آن که پیش از این همواره گزارش ها از موارد خشونت علیه زنان به نشر می رسیدند اما برای اولین بار کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید که واقعات خشونت زنان علیه مردان نیز به ثبت رسیده اند.

رییس دفتر ساحوی بخش حمایت از حقوق زنان این کمیسیون به رادیو آزادی گفت که از آغاز سال روان تا اکنون 20 قضیهء خشونت علیه مردان در کمیسیون مستقل حقوق بشر ثبت گردیده اند.

پروین رحیمی می گوید، برخی مردان در کشور با خشونت های مختلف مانند خشونت های روانی، لفظی و روحی از سوی خانم های شان قرار می گیرند:

« به همین شکل که آمار نشان می دهد در صد خانواده زمانی که خشونت خانواده گی صورت می گیرد در 90 خانواده زنان و اطفال آسیب پذیر هستند، در ده خانواده خشونت زن بالای مرد است یعنی مرد آسیب پذیر است، ما قضایای هم داریم برادران میایند و از خشونت که خانم شان بالای شان می نماید و از اثر این خشونت ها شیرازه خانواده شان متزلزل است. »

وزارت امور زنان و کمیسیون مستقل حقوق بشر می گویند که در سال گذشته میلادی حدود 4 هزار قضایای خشونت علیه زنان در این دو نهاد ثبت گردیده اند.

به گفتهء خانم رحیمی فقر، بیسوادی، بی خبری از اصول و قواعد خانواده گی از عوامل عمدهء اند که باعث خشونت زنان علیه مردان می گردد.

خانم رحیمی همچنان می گوید که ممکن قضایای خشونت زنان علیه مردان در کشور بیشتر از این باشند اما مرد ها بخاطر رسوم و عنعنات افغانی نمی خواهند این مسایل را با ادارات حقوقی در میان بگذارند.

زمانی که جهت تهیه این گزارش به شفاخانه ابن سینا مراجعه کردیم، در آنجا با مردی روبرو شدیم که با ضربات چاقو توسط همسرش زخمی گردیده بود اما از صحبت در این مورد با ما خود داری کرد.

به اساس گزارش ها تازه ترین مورد خشونت علیه مردان قضیهء است که حدود ده روز قبل در ولایت بغلان یک خانم شوهرش را آتش زد.

یکتن از باشنده های شهر کابل که از سوی همسرش مورد خشونت قرار گرفته، در صحبت با رادیو آزادی گفت، وی بخاطر ننگ افغانی نمی تواند از دست خانم اش به کمیسیون مستقل حقوق بشر شکایت کند:

« خانمم همرایم رویه و رفتار خوب نمی کند نمی دانم که همرای وی چی رقم برخورد نمایم تا کنون این مساله را با مراجع حکومتی در میان نگذاشتیم چون جامعه ما جامعه افغانی و اسلامی است برای ما ننگ است به همین دلیل ما این مساله را بیان کرده نمی توانیم. »

این نخستین بار است کمیسیون مستقل حقوق بشر در مورد خشونت زنان علیه مردان صحبت می نماید.

مسوولان این کمیسیون می گویند، واقعات خشونت مردان در مقایسه به مرکز در ولایات بیشتر می باشد اما تا اکنون گفته نشده که این خشونت ها بیشتر در کدام ولایات افزایش یافته اند.

آگاهان امور اجتماعی تاکید دارند که حکومت افغانستان باید با راه اندازی برنامه های آگاهی عامه خشونت ها در این کشور را کاهش دهد.


فرشته ندا
XS
SM
MD
LG