لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۹ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۱

دلیل: فاصله میان ولادت ها در افغانستان تا حدی بیشتر شده است


ثریا دلیل وزیر صحت عامه افغانستان
وزارت صحت عامه افغانستان می گوید که در جریان یک دههء گذشته میزان ولادت ها در هر خانواده از شش به پنج طفل کاهش یافته است.

وزارت صحت عامه افغانستان فاصله میان ولادت ها را نه تنها به خانواده ها بلکه برای ساختار یک جامعه سالم نیز بسیار مهم می داند.

مسوولان در این وزارت می گویند که در ده سال گذشته برنامه های مختلف آگاهی عامه را در خصوص ایجاد فاصله میان ولادت ها در سراسر افغانستان عملی کرده اند.

ثریا دلیل وزیر صحت عامه به روز چهارشنبه در کابل به خبرنگاران گفت که در اثر این تلاش ها فاصله میان ولادت ها در افغانستان تا حدی بیشتر شده اند.

اما به گفتهء خانم دلیل در مقایسه با کشور های همسایه، میزان ولادت ها در کشور هنوز هم بلند است:

« میزان ولادت نزد خانم ها در افغانستان قبلاً یعنی تقریباً ده سال قبل 6.2 درصد بود اما امروز این رقم به 5.1 درصد کاهش یافته است اما این تعداد هنوز هم در برابر به کشور های اسلامی و سایر کشور های منطقه بلند می باشد.»

بر اساس معلومات وزارت صحت عامهء افغانستان، در هر دو ساعت یک مادر به هنگام ولادت جان خود را از دست می دهد که ده سال پیش این رقم در هر نیم ساعت بود.

در حال حاضر در هر یک هزار طفل که زیر سن پنج سال قرار دارند، 97 تن آنان می میرند و در هر یک هزار طفل که از یک سال کمتر عمر دارند 77 تن شان می میرند.
که به اساس آمار ها، این رقم به گفته وزارت صحت عامه نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است.

مسوولان وزارت صحت عامه می گویند که در کاهش مرگ و میر مادران و اطفال آموزش های مسلکی قابله ها، عرضهء خدمات در بخش نسایی و ولادی مانند جراحی، رساندن خون و سیستم تنظیم خانواده سهم ارزنده دارند.

در همین حال نعمت الله اکبری رییس انجمن رهنمای خانواده افغان می گوید که در حال حاضر از طریق برنامه های آگاهی عامه در حدود 90 درصد از خانواده ها در باره سیستم تنظیم خانواده آگاهی حاصل کرده اند.
اما به گفتهء وی، با آن هم 70 درصد از مردم افغانستان این برنامه را عملی نمی کنند.

آقای اکبری دلیل این کار را موجودیت بعضی از عنعنات در خانواده ها می داند.

با توجه به سطح آموزش مردم در جامعه تطبیق برنامه تنظیم خانواده کار آسان به نظر نمی رسد.
اما مسوولین وزارت صحت عامه افغانستان در نظر دارند که بررسی های را در مورد این که چگونه بتوانند برنامه سیستم فاصله میان ولادت ها را با موفقیت در سراسر کشور عملی کنند، انجام دهند.
XS
SM
MD
LG