لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۹

اشتراک کننده های امتحان کانکور در غزنی از شیوه اخذ امتحان شکایت دارند


شماری از اشتراک کننده گان امتحان کانکور امسال در ولایت غزنی از شیوه اخذ و عدم شفافیت در این امتحان شکایت دارند.

نبود وقت کافی، اندک بودن تعداد و مشکل چاپی در فورمه های کانکور و اخذ امتحان کانکور در تاریکی شب از عمده ترین مواردی اند که اشتراک کننده گان امسال این امتحان در ولایت غزنی از آن شکایت دارند.

اشتراک کننده های امتحان کانکور در ولایت غزنی می گویند که امتحان آنها به اساس معیار های تعیین شده اخذ نشده و در ضمن هیأت موظف وزارت تحصیلات عالی در امتحان کانکور به صورت درست با آنان همکاری نکرده است.

آنها از حکومت افغانستان می خواهند که در مورد نتایج این امتحان کانکور غور دوباره کند:

« فورم شاگردان خوانده نمی شد، وقت بسیار کم بود، تقریباً در یک گدام 300 الی 400 نفر بود که آنها در مقابل چراغ های موتر سوال های خود را حل می کردند که قابلیت دید را نداشت.»

« دوازده سال زحمت می کشیم درس می خوانیم سخن به این مرحله که می رسد واقعاً بسیار تاسف بار است.»

« ساعت تقریباً ده کم پنج فورم های کانکور توزیع شد و ساعت شش 35 دقیقه خودم دقیق یاداشت دارم که پارچه را به زور از ما گرفتن ما به تاریکی امتحان خود را سپری کردیم.»


به تاریخ سیزده و چهاردهم ماه جاری شمسی امتحان کانکور با شرکت بیش از 12 هزار فارغ صنوف دوازهم مکاتب در ولایت غزنی راه اندازی شد.

شکایت ها از موجودیت مشکلات در امتحان کانکور امسال تازه نیست، چندی پیش نتایج امتحان کانکور ولایت لوگر به خاطر عدم شفافیت و بی نظمی ها از سوی وزارت تحصیلات عالی لغو اعلام شد.

در این امتحان بیش از چهار هزار فارغ صنوف دوازدهم مکاتب لوگر شرکت داشتند اما اوراق نتایج آنها از طرف هیأت کمیتهء کانکور به جوی آب انداخته شد.

اما چنین مشکل در تمام حوزه های که امتحان کانکور در آن راه اندازی شده، وجود نداشته است.

برعلاوهء لوگر و غزنی امتحان کانکور در ولایت سرپل چگونه اخذ شده است، یک تن از اشتراک کننده های این امتحان در صحبت با رادیو آزادی در مورد چنین گفت:

« امسال امتحان بسیار شفاف بود، سوال های شان بسیار ساده بود، رهنمایی خوب شده بود، ریاست معارف کمک زیاد کرده بود، سوال ها بسیار ساده بود ما بسیار راضی استیم . در مجموع برای ما از ساعت یک الی ساعت سه وقت داده شده بود.»

در عین حال برخی از نماینده های مردم غزنی در ولسی جرگهء افغانستان نیز موجودیت مشکلات در امتحان کانکور این ولایت را تایید می کنند.

چمن شاه اعتمادی یکی از این وکیلان می گوید که شکایات جوانان غزنی در این زمینه به آنان رسیده و وزارت تحصیلات تعهد نموده که برای رسیده گی به این شکایت ها یک هیأت را توظیف می کند.

اما وزارت تحصیلات عالی می گوید که امتحان کانکور در ولایت غزنی به طور معیاری و شفاف اخذ شده است.

عبدالعظیم نور بخش سخنگوی این وزارت در این زمینه به رادیو آزادی چنین گفت:

« امتحان غزنی در دو روز گرفته شد و امتحان بسیار به صورت شفاف اخذ شد آنچه که قابل توجه است که هیأت های ما امسال صلاحیت های بیشتر خود را در خصوص مسایل امتحان کانکور در ولایت و حوزه ها دارند بناءً گزارشِ را که هیأت کانکور از ولایت غزنی آوردند هیچ گونه مشکل و پرابلم وجود ندارد.»

وزارت تحصیلات عالی امسال در نظر دارد که امتحان کانکور را به سطح کشور در 38 حوزه اخذ کند که تا حالا این امتحان در بیش از 20 حوزه راه اندازی شده است.

مسوولان در این وزارت هر چند می گویند که بیشتر شدن حوزه های اخذ امتحان کانکور سهولت های را برای شرکت کننده گان آن به میان می آورد، اما دخالت برخی از اعضای شورای ملی شفافیت امتحان کانکور را از بین می برد.

قبل از این، هیأت های اداری ولسی جرگه و مشرانو جرگه گفته اند که وکلا و سناتوران حق مداخله غیر قانونی در کار های حکومتی را ندارند.

حمیرا الکوزی
XS
SM
MD
LG