لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۲۳

حکومت افغانستان 72 زندانی را از محبس بگرام رها می کند


تصمیم رهایی هفتاد و دو زندانی، امروز (پنجشنبه) در جلسه عدلی و قضایی به ریاست رییس جمهور کرزی در ارگ گرفته شد.

در خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان آمده است که از میان هشتاد و هشت تن تنها شانزده تن در زندان خواهند ماند و سایر آن ها از بند رها خواهند شد.

تصمیم در این مورد در جلسه عدلی و قضایی پنجشنبه در ارگ ریاست جمهوری گرفته شد.

رحمت الله نبیل سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در این نشست، گزارش اش در مورد بررسی این زندانیان ارایه کرد.

بر اساس خبرنامه، آقای نبیل گفته است، در نتیجهء تحقیق و بررسی آنها واضح شد که در باره 45 زندانی بگرام، هیچ شواهد و مدارک جرمی وجود ندارد. در مورد بیست و هفت تن دیگر، تنها اطلاعات عادی به دست آمد و شانزده تن دیگر کسانی اند که در بارهء آن ها اسناد و مدارک جرمی در اداره های امنیتی افغانستان وجود دارد.

در این نشست در ارگ ریاست جمهوری فیصله شد تا دوسیه های افرادی که سابقهء جرمی نزد نهاد های امنیتی افغانستان دارند به لوی ثارنوالی سپرده شود.

پیش از این مقام های امریکایی از رهایی زندانیان بگرام ابراز نگرانی کرده بودند.

جوزف دانفورد قوماندان عمومی نیرو های بین المللی و ناتو در افغانستان، روز پنجشنبه در صحبت با خبرنگاران در کابل گفت: "باید دوسیه های هشتاد و هشت زندانی بگرام از سوی محکمه های افغانستان بررسی شوند."

در گذشته هم شماری از مقام های امریکایی انتقاد کرده بودند که بررسی دوسیه های زندانیان بگرام به نحوی تخطی از تفاهمنامه میان مقامات امریکایی و افغان است.

با وصف همه نگرانی ها، تصمیم حکومت افغانستان اعلان شد و باید منتظر بود که ایالات متحدهء امریکا اکنون در مورد رهایی این هفتاد و دو زندانی از محبس بگرام چی عکس العمل نشان می دهد.
XS
SM
MD
LG