لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۵۵

عبدالله عبدالله


عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله در سال 1960 میلادی در شهر کابل بدنیا آمده است .

غلام محی الدین زمریانی پدر عبدالله، سناتور انتصابی دورهء اخیر حکومت شاهی بود.

عبدالله عبدالله مکتب ابتداییه را در غازی محمد ایوب خان خواند و در سال 1976 میلادی از لیسهء عالی نادریه فارغ شده است .

آقای عبدالله در سال 1977 میلادی تحصیلات عالی اش را در پوهنتون طبی کابل در رشته امراض چشم آغاز و در سال 1983 این رشته را به پایان رسانید.

وی برای مدتی در برخی از شفاخانه های شهر کابل به حیث داکتر چشم کار کرده است.

عبدالله عبدالله در سال 1984 میلادی به پاکستان مهاجر شد و در آنجا درشفاخانه ء سید جمال الدین افغان به حیث داکتر ایفای وظیفه کرده است.

آقای عبدالله در سال 1958 میلادی به جبههء جهاد پیوست و مسوول بخش صحی جبههء پنجشیر تعیین شد.

پس از آن تا سال 1992 میلادی یعنی تا زمانی که تنظیم های جهادی قدرت را در کابل بدست گرفتند، به حیث همکار و مشاور احمد شاه مسعود وظیفه اجرا کرده است. پس از آن داکتر عبدالله تا سال 1996 میلادی بحیث سخنگوی و رییس دفتر این وزارت بود.

عبدالله عبدالله یکسال پس از تصرف کابل توسط طالبان در سال 1997 میلادی بحیث معین وزارت خارجهء دولت اسلامی افغانستان تعیین شد و تا سال 1999 میلادی یعنی تا زمان سقوط رژیم طالبان بحیث سرپرست وزارت خارجه با دولت اسلامی افغانستان کار کرد.

آقای عبدالله به شمول دورهء حکومت موقت تا سال 2006 میلادی وزیر خارجهء افغانستان بود .

عبدالله عبدالله هنگام برگزاری انتخابات گذشته ریاست جمهوری یک ایتلاف را بنام "تغییر و امید" ایجاد کرد که بعد از پیوستن برخی احزاب با آن ایتلاف ملی افغانستان شکل گرفت.

عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری 2009 میلادی یک کاندید پیشتاز بود و بعد از رییس جمهور کرزی بیشترین آرای مردم را بدست آورد.

آقای عبدالله درانتخابات ریاست جمهوری سال 1393 هجری شمسی که برابر است با سال 2014 میلادی کاندید است.

انجنیر محمد خان عضو حزب اسلامی افغانستان بحیث معاون اول و حاجی محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی بحیث معاون دوم داکتر عبدالله کاندید شده اند .

عبدالله عبدالله دارای چهارفرزند است و به زبان های دری، پشتو و انگلیسی تسلط کامل داشته، به زبان های فرانسوی و عربی نیز آشنایی دارد.
XS
SM
MD
LG