لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۶

دانفورد: فقط 50 پایگاه نیروهای خارجی در افغانستان باقی مانده است


جنرال جوزف دانفورد قوماندان عمومی نیروهای بین المللی در افغانستان
در حالی که قرار است نیروهای محاربوی بین المللی تا پایان سال جاری میلادی از افغانستان خارج شوند قوماندان عمومی نیروهای بین المللی در افغانستان می گوید که تعداد نیروهای مستقر در این کشور از یک صد و چهل هزار به شصت هزار تن کاهش یافته اند.

جنرال جوزف دانفورد به روز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که قبل از این حدود هشت صد پایگاه نظامی در افغانستان وجود داشت اما به گفته وی در حال حاضر پنجاه پایگاه نظامی نیروهای بین المللی در این کشور وجود دارند:

« قبل از این بیش از هشت صد پایگاه نظامی در افغانستان وجود داشت اما در حال حاضر به کمتر از پنجاه پایگاه کاهش یافته اند.
و همچنان قبلاً حدود یک صد و چهل هزار عسکر بین المللی در افغانستان وظیفه اجرا می کرد اما حالا این رقم به شصت هزار تن رسیده است. »


قرار است تا پایان سال جاری میلادی نیروهای محاربوی بین المللی از افغانستان خارج شوند.

اگر توافقنامهء امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن به امضا برسد پس از آن نیز از 10 تا 15 هزار نیروی بین المللی در افغانستان ماموریت آموزشی شان را ادامه خواهند داد.

افغانستان در حال حاضر دارای سه صد و پنجاه هزار پولیس، اردوی ملی و حدود بیست و پنج هزار پولیس محلی می باشد.

جوزف دانفورد موجودیت این نیروها را از جملهء دستاورد های مهم حکومت افغانستان خواند و گفت که در تجهیز و آموزش این نیروها نزدیک به شصت ملیارد دالر به مصرف رسیده است.

جنرال دانفورد ارزیابی ها در خصوص توانایی نیروهای امنیتی افغان را مثبت خواند:
« بیایید روی این صحبت کنیم که نیروهای افغان چگونه کار می کنند برای این مساله سه سوال را مطرح است یکی این که آیا نیروهای افغان قادر به تامین امنیت کشور شان هستند که جواب آن بلی است، آنان توانستند که در فصل اول که رهبری عملیات ها را داشتند کنترول تصرف مناطق کلیدی را در دست داشته و ادامه دهند و در جنگ با طالبان توانایی شان را ثابت کردند، همچنان در مقایسه با سال های گذشته خشونت ها نیز در این کشور افزایش نیافتند. »

جنرال دانفورد افزود که نیروهای افغان توانسته از آزمون جنگی امسال موفق بدر آیند.

وی همچنان نسبت به تامین امنیت انتخابات آیندهء افغانستان توسط نیروهای امنیتی افغان ابراز اطمینان کرد.

قوماندان نیروهای بین المللی در افغانستان همچنان گفت که در سال های گذشته تمرکز بیشتر روی کمیت نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته که به گفته وی قرار است در سال های آینده روی کیفیت این نیرو های نیز توجه بیشتر صورت گیرد.

اما وی برای ادامهء حمایت و تجهیز نیروهای امنیتی افغان پس از سال 2014 میلادی امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن را ضروری خواند.


سحر لیوال
XS
SM
MD
LG