لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۵۷

جیمز کنینگهم: شاید امضای سند امنیتی را کرزی به حکومت آینده محول کند


جیمز کنینگهم سفیر ایالات متحدهء امریکا در کابل
سفیر امریکا در کابل می گوید، او مطمین نیست که رییس جمهور کرزی، به زودی توافقنامهء امنیتی را با ایالات متحده امضا کند.

جیمز کنینگهم در یک پیام مخابره یی تازه گفته است که شاید امضای این سند از سوی حامد کرزی به حکومت آینده افغانستان محول شود.

وی به اداره رییس جمهور بارک اوباما هشدار داده که تلاش های آنها برای تشویق رییس جمهور افغانستان جهت امضای توافقنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن براساس جدول زمانی تعیین شده از سوی امریکا، شاید ناکام شود.

روزنامهء واشنگتن پوست به نقل از مقام های امریکایی گزارش میدهد که در یک پیام محرمانه، جیمز کنینگهم سفیر امریکا در کابل نوشته است که او فکر نمیکند رییس جمهور کرزی، پیش از انتخابات اپریل یعنی شانزدهم حمل، به امضا توافقنامه امنیتی با ایالات متحده توافق کند.

کنینگهم از مدت ها به اینسو، بحیث نماینده امریکا با مقام های افغان روی توافقنامه امنیتی دو جانبه گفتگو کرده است.

شماری از مقام های امریکایی در مورد این پیام به روزنامه معلومات داده اند، اما خواسته اند تا نام هایشان افشا و یا نشر نشود.
جنرال جوزیف دانفورد قوماندان عمومی نیرو های بین المللی در افغانستان دیروز از مقام های افغان خواست تا توافقنامه امنیتی را به زودی با امریکا امضا کنند.

دانفورد هشدار داد که اگر این سند در یک فرصت زود امضا نشود، نیرو های بین المللی مستقر در افغانستان، حمایت پارلمان های کشور شانرا از دست خواهند داد.

قوماندان ارشد ناتو همچنان گفت: توافقنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن، یک چهارچوب برای ماموریت آینده نیرو های بین المللی در افغانستان است.
"در این میان خبرگزاری رویترز گزارش داده که امضا نکردن توافقنامه امنیتی با امریکا از جانب حامد کرزی، روابط کابل و واشنگتن را در آستانه قطع شدن قرار داده است."

قصر سفید به روز دوشنبه گفت، ایالات متحده می خواهد تا اگر حکومت افغانستان خواهان حضور نظامیان امریکایی پس از سال 2014 در این کشور است، باید در چند هفته، توافقنامه را امضا کند.

در صورتیکه این سند امضا نشود، گمان می رود ایالات متحده تمامی نظامیانش را از افغانستان بیرون کند و در چنین وضیعت، نیرو های امنیتی افغان، شاید در جنگ با طالبان تنها بمانند.

رییس جمهور کرزی گفته که پس از برگزاری انتخابات ماه حمل و روی کار آمدن حکومت نو، رییس جمهور تازه افغانستان می تواند این سند را با امریکا امضا کند که این اظهارات تا حالا برای ایالات متحده قابل پذیرش نبوده است.

در حال حاضر امریکا حدود چهل و شش هزار نظامی در افغانستان دارد اما انتظار می رود، تعداد آنها در چند ماه آینده به سی و چهار هزار تن کاهش یابد.
XS
SM
MD
LG