لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۳ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۴

پاکستان: داد و ستدد تجارتی با افغانستان به دالر امریکایی شود


در اجلاس به ریاست وزیر مالیه فدرال پاکستان فیصله های در مورد تجارت و ترانزیت با افغانستان صورت گرفت.

در این اجلاس پس از ارایه گزارش در مورد تجارت و ترانزیت بین افغانستان و پاکستان فیصله شد که پس از 17م ماه مارچ سال 2014 میلادی، داد و ستدد تجارتی با افغانستان به دالر امریکایی شود.

اجلاس همچنان از تمام تاجرانی که پیش از این موعد معاملات تجارتی را انجام داده اند، تمام قرارداد های تجارتی شان را مطابق آن تنظیم و تکمیل کنند.

در این اجلاس که به ریاست اسحق دار وزیر مالیه فدرال پاکستان دایر شد، در آن مقامات بلند رتبهء وزارت مالیه، بانک دولتی و اتاق های تجارت این کشور اشتراک داشتند.

زاهد الله شینواری رییس اتاق های تجارت ایالت خیبر پشتونخواه در مورد فیصله های این اجلاس به رادیو مشال رادیو آزادی گفت:

« پالیسی که به ما داده شده، معاملات تجارتی را با افغانستان، به دالر و روپیه اجازه می دهد. قبل از این هم در مورد صادرات با روپیه انتقاد های وجود داشت و من در سال 2009 میلادی یک بار روی این گونه معاملات اعتراض کرده بودم. ما اکنون موضوع صادرات غیر رسمی مواد خوراکی، اشیا و لوازم مورد نیاز روزمره را همچون یک مشکل در اجلاس پیشنهاد کردیم و فیصله شد که صادرات تنها با دالر صورت گیرد.»

رییس اتاق های تجارت خیبر پشتونخواه گفت، با این فیصله صادرات پاکستان افزایش می یابد.

همزمان با این، خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گوید، تاثیرات این فیصله زمان را در بر می گیرد.
وی اضافه کرد، بهتر بود که پیش از این فیصله با حکومت افغانستان مشوره صورت می گرفت:

« به نظر من تا حدی در اتخاذ این تصمیم عجله صورت گرفته است، می بایست با تاجران و همچنان حکومت افغانستان مشوره می شد. این فیصله در درازمدت تصمیم خوب است. زیرا ما باید خود را به معامله با دالر که پول رایج امریکا است، عادت دهیم.»

معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان در ادامه صحبت اش گفت، زمانی که یک معامله تجارتی عقد می شود، باید در آن تی تی یا انتقال پول و ال سی یا لیتر اف کریدیت باز گردد و به نیویارک فرستاده شود. او گفت، پس از تایید بانک مرکزی نیویارک، وارد کردن پول در بانک های پاکستان ممکن است.

در این اجلاس که روز پنجشنبه در اسلام آباد برگزار شده بود، همچنان فیصله شد تا در مورد انکشاف تجارت از طریق بندر غلام خان که در وزیرستان شمالی در امتداد سرحد با افغانستان موقعیت دارد، نیز اقدامات جدی روی دست گرفته شوند.

زاهدالله شینواری رییس اتاق های تجارت ایالت خیبر پشتونخواه می گوید:

« از دیر زمانیست تقاضا کرده ام که علاوه بر صادرات سمنت از طریق بندر غلام خان باید به صادرات سایر اموال و وسایل تجارتی امکانات فراهم شود.»

او افزود، با افزایش صادرات از بندر غلام خان جلو قاچاق اموال تجارتی نیز گرفته می شود.

اما گفته می شود که وزیرستان شمالی و جنوبی در شمالغرب پاکستان از جمله مناطق خیلی نا آرام به شمار رفته محل آموزش و تربیت جنگجویان مسلح طالبان و القاعده می باشد.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان می گوید، هر چند صادرات و واردات از بندر غلام خان در هر دو طرف مرز مشکلات امنیتی خود را دارد، اما او گفت که به حیث یک تاجر از این اقدام استقبال می کند.
XS
SM
MD
LG