لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۲ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۹

چرا قتل قوماندانان ارشد گروه طالبان در پاکستان افزایش یافته است؟


پولیس و جنگجویان مسلح می گویند، در چند هفتهء اخیر حداقل دو قوماندان طالبان در شهر کویته پاکستان کشته شده اند.

مقامات در افغانستان سلسلهء از این قتل ها را مرتبط به مسایل داخل گروه های شورشی می دانند.

به نوشتهء رویترز، انگیزه این قتل ها و تعداد کشته شده های آن تا هنوز مشخص نیست. اما این کار پروسه گفتگو های صلح بین حکومت افغانستان و طالبان را به مشکل روبرو می کند.

مقامات افغان می گویند، چند تن از قربانیان این قتل ها آنانی اند که به طور خود سرانه یعنی بدون اجازه گفتگو های صلح را با حکومت افغانستان آغاز کرده بودند.

اما گروه طالبان به طور رسمی کشته شدن قوماندانان شان را رد کرده است.

طالبان روز جمعه در یک اعلامیه گفتند:
« دشمنان ما به شکست مواجه بوده و اکنون تبلیغات بی بنیاد را آغاز کرده اند. هر کسی که کشته شود، دشمن او را عضو شورای طالبان و یا شخص نزدیک به ملا عمر معرفی می کند.»

چهار تن از قوماندانان طالبان هفتهء گذشته به خبرگزاری رویترز گفته بودند که آنها تعدادی از رفقای شان را به قتل رسانده اند که بدون اجازه در گفتگو های صلح اشتراک کرده بودند.

یک عضو شورای کویتهء طالبان گفته است که از آغاز سال گذشتهء میلادی به این سو، 18 قوماندان طالبان کشته شده اند.

طالبان و پولیس شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان می گویند، مردان مسلح دو هفته قبل نورالله هوتک عضو شورای دوازده نفری کویتهء طالبان را به قتل رساندند.

یک قوماندان طالبان و مقامات استخبارات افغان پذیرفته اند که نورالله هوتک عضو شورای کویته بود.

طالبان مرگ او را تایید کردند و اما گفتند که او در شورای کویته عضویت نداشت.

طالبان همچنان رد کردند که قوماندان عبدالمالک و دو قوماندان دیگر آنها، کشته شده اند.

رحمت الله نبیل رییس امنیت ملی افغانستان به خبرگزاری رویترز گفته است که در زمستان سال گذشته، حدود 12 قوماندان طالب به سطوح مختلف کشته شدند.

رحمت الله نبیل گفت، تحقیقات آنها نشان می دهند که تمام این قربانیان برای اشتراک در مذاکرات صلح تلاش می کردند. به گفتهء آقای نبیل این دوازده قوماندان کشته شدهء طالبان با نمایندگان رییس جمهور حامد کرزی به طور مستقیم و از طریق والیان و بزرگان قوم در گفتگو های صلح اشتراک داشتند.

به نوشتهء رویترز، یک قوماندان طالبان در شهر کویته حلقات استخباراتی افغانستان را مسوول این قتل ها می داند. ادعای که حکومت افغانستان آن را رد کرده است.

اما عدهء از مقامات افغان می گویند، پاکستان مسوول قتل های رهبران و قوماندانان گروه طالبان می باشد، زیرا حکومت پاکستان بیم دارد که نفوذ اش را در مذاکرات صلح بین طالبان و حکومت افغانستان از دست می دهد.

مقامات پاکستانی می گویند، نمی داند چه کسی این قتل ها را انجام می دهند.
XS
SM
MD
LG